09.09.2019 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlatý klas pro chytrý kurník

Doby, kdy se vstávalo se slepicemi, jsou dávno pryč. I do chovu drůbeže proniká automatizace, tak proč si život neulehčit. Jednou z každodenních povinností chovatele je otevírání a zavírání kurníku, aby drůbež neohrozili noční predátoři. S nápaditým řešením přichází projekt Chytrý kurník s automatickými dvířky Chickdoor. Na výstavě Země živitelka za něj obdržela firma Hexpeak s. r. o. Zlatý klas.

Dvířka reagují na pokles a vzestup hladiny osvětlení, přitom autoři mysleli i na situace, jako je například setmění při bouřce nebo měsíční svit. V připravované verzi Chickdoor SMART budou moci chovatelé dokonce sledovat svůj kurník online v mobilní aplikaci, upravovat funkce dvířek, ovládat krmné zařízení a další součásti kurníku. Chov slepic či jiných opeřenců se s chytrým kurníkem rázem mění v příjemný koníček.

Projekt Chytrý kurník představuje alternativu pro klecový chov drůbeže, jeho cílem je zjednodušit domácí chov drůbeže a následně ho rozšířit. Projekt se začal rozvíjet před několika lety, autorem je Vojtěch Kolomazník, který ještě jako student mechatroniky na VUT v Brně začal konstruovat první verzi automatických kurníkových dvířek. „Impulsem pro vývoj byla touha umožnit domácí chov drůbeže i těm, kteří nemají možnost denně o kurník pečovat, a přesto chtějí mít vejce a maso z vlastního kvalitního zdroje,“ říká autor projektu. „Mnoho lidí nepovažuje klecový chov za přijatelný a chce kvalitní potraviny. Naším snem je pozvednout domácí chov drůbeže na novou úroveň, proměnit péči o kurník v příjemný koníček. Usilujeme o to, aby se domácí chov stal dostupnější pro větší množství lidí.“*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 37.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down