12.09.2003 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlatý kosák putoval do Čech

Ocenění Zlatým kosákem pro výrobky z oboru mechanizace si z Agrokomplexu Nitra odvezl do Valašské Bystřice farmář a podnikatel Josef Ondruch. Získal jej za kruhovou dojírnu pro ovce a kozy RD-OK 12. Zvířata jsou během dojení fixována na kruhové otočné plošině, hlavami do středu kruhu, kde je umístěn kruhový krmný žlab s dávkovačem krmiva a fixačním zařízením. Obslužná chodba pro dojiče je po obvodu kruhu. Dojírnu je možné zakoupit ve třech variantách řešení:

První je s otočnou plošinou s konvovým dojicím zařízením se dvěma dojicími soupravami a výkonem 100 kusů za hodinu, obslouží ho jeden člověk. Druhá varianta má otočnou plošinu se 12 dojicími soupravami, sběrnou nádobu na mléko, mléčné čerpadlo a proplachové zařízení. Výkon dojírny, kterou obsluhují dvě osoby, je 300 až 350 zvířat za hodinu. Třetí varianta kombinuje dvě otočné plošiny s jednou sběrnou nádobou mléka, mléčným čerpadlem a jedním proplachovým zařízením. Výkon dojírny je 600 až 700 zvířat za hodinu a obsluhují ji čtyři pracovníci.
Josef Ondruch je od mládí chovatelem ovcí východofríského plemene, v roce 1991 začal hospodařit na 20 ha luk a pastvin. Nyní chová 80 bahnic. Mléko zpracovává přímo na farmě, firmu Milkovis, s. r. o., založil v roce 2001. Tomu však předcházel dvouletý vývoj a vyzkoušení dojírny přímo v provozu farmy. „Naším cílem je maximálně splnit požadavky na welfare zvířat, nenáročnost obsluhy a zjednodušení práce,“ odpověděl na naši otázku po vzniku dojírny farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down