20.06.2007 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlepšení reprodukce krav a jalovic

Značný počet chovatelů se potýká s nepříliš optimálními výsledky v reprodukci skotu. Každý chovatel dobře ví, že kvalita reprodukce předurčuje dobrou produkci. Vysoký podíl na současné selekci mají právě zmiňované reprodukční problémy.

Mnohdy se chovatelům do stád nedostává dostatečný počet mladé genetiky, polevuje tedy selekce na produkci, na kvalitu exteriéru a zdravotní stav stáda. Každý den servisperiody navíc způsobuje chovatelům ztrátu mezi 30 až 120 Kč. Bohužel, vlivů, které negativně ovlivňují reprodukci, je velmi mnoho.
Firma Chovservis, a. s., Hradec Králové, dosahuje podle ředitele divize plemenářských služeb Ing. Vítězslava Burdycha v chovech, kde zajišťuje inseminaci, ve srovnání s Českou republikou o pět procent vyšší úspěšnost zabřezávání a hodnota servisperiody je o pět dní kratší. Určitou roli v lepších ukazatelích reprodukce hrají firemní inseminační technici, jejichž odborná prestiž je pravidelnými kury a školeními zvyšována. Další pozitivní roli hraje mírná převaha strakatých stád proti stádům holštýnským v Královéhradecké oblasti, dále vyšší procentuální zastoupení obhospodařovaných oblastí v podhorských oblastech a z toho vyplývající i mírně nižší produkce.
„Společně s našimi chovateli nadále ovlivňujeme reprodukci ve prospěch lepších výsledků. V současné době se společně s firmou Agro Měřín snažíme využívat býky s prokazatelně vyšší plodností. Jsou to býci, jejichž sperma má delší přežitelnost (až pětkrát delší, než je požadavek na běžnou inseminační dávku) a koncentrace spermií je dvakrát až třikrát vyšší. Tak připravené inseminační dávky mohou v chovech s problémovou reprodukcí částečně pomoci ke zlepšení výsledků,“ uzavírá Ing. Burdych.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down