20.07.2012 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlepšit zabřezávání dojnic

Na farmě v Rudě školního zemědělského podniku Lány České zemědělské univerzity v Praze chovají vysokoužitkové dojnice holštýnského plemene. Pro dosažení dobrých výsledů reprodukce a zlepšení zabřezávání krav se rozhodli pro hormonální hormonální synchronizaci říje. Ve stádě využívají systém Double Ovsynch s časovanou inseminací.

 

Více než čtyři sta dojnic je v Rudě ustájeno v halách s volným boxovým ustájením a rozděleny do skupin zhruba po sto kravách podle užitkovosti.  Do boxových loží se se stele separát, kejda je v době pobytu dojnic v dojírně vyhrnována do společných kanálů a odtud a čerpána k separátoru.

Na venkovní krmiště se zakládá směsná krmná dávka s různým podílem koncentrovaného krmiva podle fáze laktace, resp. mléčné užitkovosti.

Řízená reprodukce

Pro dosažení dobrých výsledků zabřezávání dojnic se  využívá synchronizační protokol. Dojnice se zařazují do synchronizace po osmdesáti dnech po porodu a musí mít zlepšující se kondici na 2,5 BCS a dalším je jejich současná užitkovost, celková užitkovost za laktaci, zdravotní stav a počet somatických buněk v mléce.

Každé dva týdny se vybrané dojnice (30–40 zvířat) vyšetřují sonografem, a to vždy v úterý ráno a jalovým bez luteálních cyst se aplikují intramuskulárně 3 ml Supergestranu. Příští úterý se tato aplikace opakuje. O další týden později, v úterý v době mezi 13. a 14. hodinou, se takto ošetřeným plemenicím aplikují 3 ml Oestrophanu.

Další ošetření pokračuje za dva dny (ve čtvrtek) opět mezi 13. a 14. hodinou, tedy asi 16–20 hodin před inseminací, kdy je intramuskulárně podána injekce 3 ml Supergestranu a inseminuje se druhý den, v pátek, mezi 6. a nejpozději 8. hodinou ranní bez detekce říje.

Použitím synchronizačního protokolu Double Ovsynch a časované inseminace se v chovu dosahuje o 15–20 % vyššího zabřezávání než po inseminaci po spontánní říji.

Využití synchronizace v tomto stádě zvýšení zabřezávání dojnic. MVDr. Šlégr dodal, že výsledky používaného protokolu se zlepšily, když se začali vybírat dojnice na základě kondičního stupně.

 

Více se dočtete v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down