Nejen díky vynaloženým investicím zajišťujícím welfare zvířat, ale také zavedením protokolů s definovanými postupy na dosažení požadované kvality vyráběných objemných krmiv i odpovídajících parametrů reprodukce a zdraví chovatelé akciové společnosti Agrospol Mladá Vožice vykázali za loňský rok více mléka. Vyprodukovaným objemem 4 502 982 litrů mléka navýšili dodávku do mlékárny Madeta, a. s., v porovnání s předchozím rokem o více než 183 tisíc litrů. A vše nasvědčuje tomu, že uvedenou metu ještě překonají.
Živočišnou výrobu společnost Agrospol Mladá Vožice, a. s., provozuje na třech farmách. Produkční stádo, vysokobřezí jalovice a telata do 2,5 měsíce věku jsou ustájené na farmě Hlasivo. Na farmě Dubina je odchovna mladého skotu, odkud se jalovice převádějí do porodny jako vysokobřezí a býci ve věku do jednoho roku se převážejí na farmu Běleč.
Pokud jde o početní stavy skotu, chovatelé mají v evidenci 370 holštýnských dojnic, 250 jalovic a 235 telat. A dále 35 krav bez tržní produkce mléka.
K zabezpečení welfare pro dojnice významně napomohlo otevření bočních stěn stáje, které lze v případě potřeby zakrýt svinovacími plachtami. Na podporu požadované intenzity osvětlení přispělo nainstalování výkonných zářivek, odpovídající výměnu stájového vzduchu pak zajišťují výkonné ventilátory spolu s otevřenou střešní hřebenovou štěrbinou. Volně ustájené dojnice však zde nejsou v boxových ložích, ale na hluboké podestýlce! Častým přistýláním slámou, ale i praktikovaným systémem osvědčené dezinfekce mají chovatelé zdraví vemene pod kontrolou. O tom, že to funguje, vypovídá i to, že zvládají produkovat mléko v kvalitě QCZ.
Krávy chodí do dojírny osazené technologií Fullwood s dvakrát šestnácti dojicími stáními s rychlým odchodem, kterou zde vybudovali před třemi roky na zelené louce.
„V porovnání s předchozí tandemovou dojírnou s dvakrát pěti dojicími stáními jsme zkrátili dobu dojení z 5,5 na 2,5 hodiny, což jednak ušetřilo čas obsluhujícímu personálu, jednak dojnicím, které tak mají více času na odpočinek, respektive ležení a přežvykování. Samozřejmě nemohu opomenout zlepšení pracovních podmínek, stejně jako možnost pracovat s celou řadou zootechnických údajů, které zkvalitňují práci při managementu produkčního stáda. Zpočátku jsme sice museli řešit některé problémy, nyní však panuje nejvyšší spokojenost. Denně dojíme 330 krav s aktuální průměrnou užitkovostí převyšující 40 litrů, respektive 35 litrů na ustájenou krávu. Na cestě z dojírny krávy procházejí přes vybudovanou separační branku, což velmi usnadňuje nezbytnou práci s krávami, například při veterinárních zákrocích, inseminaci apod. Na pravidelné ošetření paznehtů najímáme službu, akutní případy jsme schopni vyřešit sami spolu s druhým zootechnikem Martinem Salzmanem,“ řekl na úvod našeho rozhovoru vedoucí živočišné výroby podniku Jakub Kopecký.*
Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.