22.03.2017 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny ve výpočtu GPH u holštýnského plemene v Německu

Od roku 2010 probíhal výpočet genomických plemenných hodnot u holštýnského skotu ve výpočetním středisku VIT téměř beze změn. Úpravy, které byly zavedeny do praxe s výpočtem v dubnu 2016, vycházely z rozsáhlé analýzy celého tohoto výpočtu.

Vyšší spolehlivost

Reálný odhad skutečné spolehlivosti přímých genomických plemenných hodnot (SNP-efektů) není vůbec jednoduchý. Vzhledem ale ke zvýšení referenční populaci na více jak 32 000 genotypizovaných býků s výsledky z prověření na dcerách, kteří jsou součástí referenční populace, mohla být zjištěná spolehlivost stanovena vyšší, než dříve. A to zvláště u funkčních znaků s nízkým koeficientem dědivosti, jak zobrazuje tabulka 1.

K největšímu nárůstu došlo u plodnosti o 13,2 %, na hodnotu spolehlivosti 49,4 %. A dále pak u dlouhověkosti o 11,2 %, na hodnotu 57,1 %. Naopak k žádnému nárůstu nedošlo u indexu mléka a somatických buněk, kde i tak byla už spolehlivost ze všech znaků nejvyšší.

Na výsledky publikovaných – genomicky optimalizovaných PH se podílí přímé genomické PH v kombinaci s rodokmenovými hodnotami. Váhy obou těchto informací souvisí s jejich spolehlivostí. Z toho důvodu se zvýšením spolehlivosti u přímých genomických PH mají tyto nyní také o něco větší váhu i ve zveřejněných genomicky optimalizovaných PH. Protože ale již předtím měla genomická přímá PH výrazně vyšší spolehlivost, než rodokmenová, byl dopad této změny poměrně malý.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down