02.02.2017 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny ve výpočtu PH u holštýnského plemene v Německu

Od dubnového výpočtu roku 2016 bylo ve výpočtech plemenných hodnot holštýnského skotu v Německu, ale i u dalších dojených plemen počítaných výpočtovým centrem VIT, zavedeno několik důležitých změn, které měly vliv nejen na výši plemenných hodnot, ale i pořadí jedinců v topkách.

Nejdůležitější novinkou byla změna báze. Dříve byly všechny relativní plemenné hodnoty vztaženy k bázi býků. Ta byla stanovena z ročníků tří, případně u některých plemen až posledních sedmi ročníků, prověřených býků, kteří z důvodu vyšší spolehlivosti, museli mít dcery nejméně na druhé laktaci. U jednotlivých znaků mléčné užitkovosti byla do této doby báze založena na PH krav jednoho ročníku narození (v té době roku narození 2010).

Důvodem, proč bylo dříve nezbytné využívat bázi býků, bylo, že historicky ne všechny znaky byly počítány animal modelem, který počítá se všemi zvířaty, tedy i s plemenicemi. U některých znaků se stále ještě používal sire-modelem, který může pracovat jenom s informacemi z otcovské strany. Z toho důvodu nebyly PH plemenic pro všechny znaky k dispozici. Od té doby se ale animal model ve výpočtech nejenom VITu stal standardem.

Ing. Marie Ondráková, Ph.D.

Celý článek najdete v únorovém Našem chovu

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down