Skot, stejně jako lidé, má k dispozici pět obvyklých hlavních smyslů: zrak, sluch, chuť, čich a hmat, ale navíc disponuje dalšími schopnostmi smyslového vnímání, jako například schopností vnímat elektrické proudění a magnetické pole.
Pro skot je z hlediska komunikace a tvorby modelů chování potřebných pro přežití jedince pravděpodobně nejdůležitější zrak.
Zorné pole
Zrak skotu je přizpůsoben životu v otevřeném prostoru. Stejně jako ostatní kopytníci, má oči umístěné po stranách hlavy, což mu poskytuje širokoúhlé panoramatické zorné pole, které pokrývá zhruba 340°, aniž by zvíře pohnulo hlavou. Nevýhodou takto širokého úhlu zorného pole je úzký rozsah stereoskopického vidění – oblasti, kterou jedinec vidí oběma očima, a tedy hloubku obrazu, která mu umožňuje zaostřit a odhadnout vzdálenost. Mezi další vizuální překážky mohou kromě stínu patřit odlesky kovových předmětů, přechody mezi světlým a tmavým prostorem aj. U vizuální překážky se zvířata zastavují, zpomalují, váhají a někdy dokonce odmítají takovou překážku překonat. Proto je vždy důležité projít manipulativní cestu a tyto problémy identifikovat a pokud možno odstranit nebo alespoň minimalizovat.
Pasoucí se skot je citlivý vůči pohybu a kontrastu světla a tmy. Během pasení skot kontinuálně sleduje horizont v celém rozsahu zorného pole, ale jelikož jejich zornice je oválná a špatně mění svou velikost, nejsou zvířata schopna rychle zaostřit na předměty v jejich blízkosti. To je i důvod proč zvířata často reagují poplašeně na předměty, které se náhle pohnou v jejich blízkosti, a to i v případě, že tyto předměty nepředstavují reálné nebezpečí (igelitový sáček, kočka procházející stájí apod.)
Barevné vidění u skotu
Skot vidí tzv. dichromaticky (jen dvě ze základních tří základních barev), jeho čípky v oku jsou senzitivní vůči žlutozelenému a modrofialovému světlu. Dichromatické vidění skotu napomáhá k rychlé detekci pohybu a mimo jiné také k lepšímu vidění ve tmě.
Útěková vzdálenost a manipulace
Právě zrak je hlavním smyslem při manipulaci. Při manipulaci se využívá útěkové vzdálenosti zvířete a tzv. balančních bodů, na které právě skot vizuálně reaguje.
Závěr
Zrak je hlavním (limitujícím) faktorem pro skot. Pro manipulaci a manipulační uličku se doporučuje dbát na osvit a stín, klopení celé uličky, aby odrazy nevytvářely tmavé části, někdy navíc ještě s pohybujícím se paprskem světla.
Ing. Barbora Valníčková, Ph.D., Ing. Radka Šárová, Ph.D., Oddělení etologie, VÚŽV, v. v. i., Praha-Uhříněves, The Hebrew University of Jerusalem, The Robert H Smith Faculty of Agriculture, Food and Environment
Podrobněji v NCH12/2024.