02.10.2003 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvířata na Živitelku patří

Na jubilejním třicáté výstavě Země živitelka, letos jistě největší agrární přehlídce v České republice se kromě udělování cen za špičkové výrobky a novinky Zlatý klas a cen ministra zemědělství Klasa udělovaly i plakety a poháry pro šampióny z živočišné říše. Na přípravě expozice čítající asi stovku hospodářských zvířat se podílelo Sdružení jihočeských chovatelů, Jihočeský chovatel a. s., České Budějovice, Reprogen, a. s., Planá nad Lužnicí a Jihočeský svaz chovatelů koní.

Na jubilejním třicáté výstavě Země živitelka, letos jistě největší agrární přehlídce v České republice se kromě udělování cen za špičkové výrobky a novinky Zlatý klas a cen ministra zemědělství Klasa udělovaly i plakety a poháry pro šampióny z živočišné říše. Na přípravě expozice čítající asi stovku hospodářských zvířat se podílelo Sdružení jihočeských chovatelů, Jihočeský chovatel a. s., České Budějovice, Reprogen, a. s., Planá nad Lužnicí a Jihočeský svaz chovatelů koní.
Předvadiště budějovického výstavního areálu bylo v provozu vždy od desáté hodiny dopolední. Poslední ukázka plemenných zvířat se konala v 15 hodin. První tři dny výstavy (28 - 30. 8.) se představoval skot, od neděle do úterý prasata. Písčitá plocha před pavilonem D se ale nejvíce zaplnila diváky při každodenní přehlídce koní. Možná je škoda, že koncentrace špičkových zvířat byla, na tak významnou výstavu jakou Země živitelka bezesporu je, trochu skromná.
Šampiónky dojného skotu vyhlášeny v sobotu
Skot se v polovině výstavy vyměnil. Zatímco první návštěvníci mohli obdivovat starší plemenice obou nejvíce zastoupených dojných plemen v ČR, ve druhé půli výstavy viděli v prostorách pavilónu D1-3 holštýnské a červenostrakaté jalovičky, výkrmové býky, ale i tři býky plemenné (aberdeen angus, holštýn, české strakaté). Za zmínku dále stojí adoptivní matka limousine s teletem plemene belgické modrobílé, které se jí narodilo v květnu 2003. Otcem je býk státního registru ZBM 194, biologickou matkou 115510-208 ET po importu z Belgie. Majitelem zvířat je Ing. Pavel Kozák z Milevska.
Hodnocení se ujal za plemeno české strakaté Luboš Novák – člen šlechtitelské komise Svazu chovatelů českého strakatého skotu a zootechnik ZD Krásná Hora. Druhým bonitérem byl Ing. Jan Kudrle, hlavní genetik ČMPU, a. s., který hodnotil plemeno holštýnské.
Čtvrtým místem v plemeni české strakaté byla hodnocena prvotelka 113122-208 ze ZD Opařany, třetí post získala kráva číslo 118228-203 ze ZD Pluhův Žďár. Druhá se umístila za velmi dobrý tělesný rámec a vynikající osvalení prvotelka 121435-204, reprezentantka ZD Kojčice. Šampiónkou výstavy se v kategorii C plemene stala plemenice s dobře vyjádřeným kombinovaným užitkovým typem, korektními končetinami, dobrým osvalením a vynikajícím vemenem narozená 17. 2. 1999 po otci REZ 300, kráva 106138-208 s katalogovým číslem 13. Zvon a šerpu od Svazu chovatelů českého strakatého skotu si tedy odvezl její majitel - Družstvo Agra Březnice.
Pohár za čtvrté místo za holštýnské plemeno putoval do ZD Podkleťan Křemže, které na výstavu vyslalo prvotelku číslo 033398-242, třetí místo obsadila kráva 116471-205 ze ZOD Sepekov. Prvotelka Maceška (080738-246) ing. Ludmily Jindrové z Lipanovic se umístila jako druhá. Titul holštýnská šampiónka výstavy Země živitelka 2003 získala pro ZD Vysočina se sídlem v Želivi opět prvotelka. Kráva číslo 125581-204 s výrazně vyjádřeným mléčným užitkovým typem se narodila 9. 6. 2001, vyznačuje se výborným vemenem a velkou kapacitou.

Výsledky plemenných prasat
Vyhodnocení plemenných prasat proběhlo 2. 9. 2003, kdy na výstavu dorazil Ing. Čestmír Pražák, ředitel plemenné knihy a doplnil svou přítomností tříčlennou bonitační komisi. Z nevelkého počtu předváděných prasat komise jako šampióna výstavy vybrala kanečka číslo 3058616 po otci 55 Alpy, který vynikal hlavně exteriérem a za ten obdržel maximální hodnocení – 5 bodů. Ředitel ZOD Podhradí Choustník inženýr Škréta si za něj odvezl plaketu věnovanou Svazem chovatelů prasat.
Velký pohár za nejlepší kolekci plemenných prasat bílé ušlechtilé putoval do akciové společnosti ZS Dubné. Ta na výstavu vyslala prasnici se selaty plemenné prasničky a kanečky.
Družstvo Agra Březnice zabodovalo podruhé, tentokrát s hybridním kanečkem bílé otcovské krát pietrain. Kaneček linie Platan dosáhl v testu přírůstku 1032 g a v ultrazvukovém měření 66,4 % libového masa. Šlechtitelský chov byl v družstvu Agra Březnice založen v roce 1998 a v krátkém období se dokázal zařadit mezi kvalitní chovy v ČR.
Za dobře připravenou kolekci zvířat landrase dostalo ocenění i VOD Jetřichovec, které na výstavě předvádělo prasnici s 13 selaty z pátého vrhu, a letos narozeného plemenného kanečka.
Koně na výstavišti
Zemský hřebčinec Písek představil dva chladnokrevné plemenné hřebce. Hnědák 653 Vesír po otci Verein II je bavorský norik a z Bavorska jej také písečtí koupili. Osmiletý hnědák 729 Dir pochází naopak z chovu Školního zemědělského podniku v Lánech. Ostatní chladnokrevní koně – klisna slezského norika 69/637 Opava norická klisna 20/363 Odeta po 396 Hubíru z Ostřetína a ryzka 18/59 Ufaustina, která se představila se svým hříbětem, jsou v majetku soukromníků.
Valach českého teplokrevníka 25/315 Lick po otci 539 Patton patřící Tereze Bezroukové z Třeboně ukázal, jak umí skákat přes překážky. Duo všestranných haflingů přivezl na výstaviště Jiří Svoboda z Protivína. Ti se předváděli na ruce, i pod sedlem, klisnu 17/612 Putzi doprovázelo navíc letošní hříbě po hřebci Napoleon.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down