13.06.2019 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvládnutá výživa dojnic i telat

Klíčovou disciplínou společnosti Agro Jesenice u Prahy, a. s., se sídlem ve Zlatníkách-Hodkovicích je produkce mléka. Z ročně vyprodukovaného objemu 13,5 milionu litrů chovatelé dodají do mlékármy Pragolaktos, a. s., více než dvanáct miliónů litrů mléka v Q kvalitě. Aktuálně chovatelé hospodařící na jihovýchodním okraji metropole evidují 1138 dojnic s vynikající průměrnou užitkovostí 11 320 litrů mléka. Trvalé navyšování užitkovosti odráží jak precizně zvládnutou zootechnickou práci, tak i výživu dojnic všech kategorií, včetně jalovic.

Na farmě Hodkovice chovatelé společnosti Agro Jesenice u Prahy, a. s., aktuálně evidují 1138 dojnic s průměrnou užitkovostí 11 320 litrů.
Krmnou dávku chovatelé zakládají třikrát denně samojízdným krmným vozem Strautmann, který míchá komponenty podle nastavené receptury, jež se během roku pokud možno nemění. Směsi pro skot, ale i prasata si dělají ve vlastní podnikové míchárně s tím, že přibližně k polovině vlastních komponent, respektive vypěstovaným obilovinám nakupují koncentráty. Z krmného stolu vyhrnuté krmivo pak přihrnují šestkrát denně.
„V rámci pravidelných týdenních kontrol krmné dávky se na farmě v Hodkovicích hlídá, kolik krávy přijmou sušiny, a na základě toho se zejména u  krav v přípravě na porod a v rozdoji upravuje krmná dávka. S použitím sít se zde sleduje struktura krmné dávky, dále se hodnotí výkaly dojnic a kontroluje se váleček na míchacím krmném vozu. Prospěšné bylo i zavedení kontroly krmné dávky ve vztahu k metabolickým onemocněním u krav v rozdojové skupině, respektive se hlídají ketózy, metritidy a hypokalcemie. Stejně tak i pH moče, které slouží k úpravě poměru aniontů (DCAD) v krmné dávce,“ řekl na adresu podniku spolupracující poradce přes výživu skotu Ing. Petr Brabenec.
Pokud jde o krmení, výživář prozradil, že pro krávy v období stání na sucho v podniku míchají dvě krmné dávky, a to pro krávy stojící na sucho a pro dojnice tři týdny před otelením. Dojnice v přípravě na porod jsou ještě rozdělené do dvou sekcí, respektive s jalovicemi a dále staršími krávami, jimž se podle výsledného pH moče podávají aniontové soli. Naproti tomu jalovicím se krmná dávka neokyseluje. V uvedených sekcích jsou dojnice ustájené i v rozdoji, což je asi do 30 dnů laktace. Krmí se stejnou TMR, hlavním důvodem jejich odděleného ustájení je předcházet stresu mladých krav při vytváření sociální hiearchie ve skupině. V rámci fázové výživy dojnic se na farmě dále připravuje krmná dávka pro vrchol laktace a na konec laktace.
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Krmivářství.*

Dávkovacím vozíkem se telatům podává dvakrát denně směs nativního a sušeného mléka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down