08.08.2016 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvládnutý odchov telat zlepšuje ekonomiku farem

Společnost ZEM, a. s., Lužec nad Cidlinou hospodaří v Královéhradeckém kraji na výměře 4500 ha zemědělské půdy. V živočišné výrobě se uvedený východočeský podnik specializuje na chov skotu. Jestliže ještě před osmi roky zde řešili vysoké ztráty telat, současnými výsledky v odchovu patří k nejlepším v republice. Dopomohla tomu změna managementu, kterou se nejen snížily ztráty na telatech, ale přispěla i k požadované kondici jalovic a především k významné úspoře nákladů na léčbu.

 

 Důvodem tehdejších ztrát na telatech ve specializovaném východočeském  podniku byla kokcidióza. Podle Ing. Ivana Pavláska, DrSc., ze SVÚ Praha Lysolaje patří kokcidióza mezi nejrozšířenější protozoární infekce telat do šesti měsíců věku. V našich chovech ji způsobují zejména nejvíce patogenní druhy kokcidií rodu Eimeria, respektive E. aurburnensis, E. bovis, E. zuernii, E. ellipsoidalis, jejichž vývoj probíhá v různých částech střevního traktu. V těžkých případech se onemocnění  klinicky projevuje silnými průjmy s příměsí krve v exkrementech, což vede k zaostávání v růstu a vývoji mladých telat a v těžších případech i úhynu.

Dnes je odchov telat uvedené společnosti na zcela odlišné úrovni.

„Nejdůležitější je zoohygiena, telata prospívají když mají dostatek prostoru, sucho pod nohama a kvalitní krmení. Při odchovu telat je důležité nepodcenit začátek. Základem jsou perfektně vydezinfikované a nastlané individuální boudičky Dále se snažíme dostat do telat co nejvíce kvalitního mleziva s hustotou převyšující 50 g bílkovin v jednom litru. Od 4. do 56. dne věku telatům podáváme teplé mléko okyselené kyselinou mravenčí v poměru 1 : 10. V individuálních boudičkách stráví telata přibližně dobu dva měsíce, v závislosti na množství přijatého starteru. Při denním příjmu 2,5 až 2,75 kg telata převádíme do skupinových kotců po pěti až šesti kusech a v krmení předcházíme na suchý mix. Protože uvedený model výživy telat je ze suchých komponentů, máme pod kontrolou i hygienu krmiv, čímž se snižují rizika průjmových onemocnění. Tímto způsobem krmíme již čtyři roky a musím konstatovat, že nás to posunulo v kvalitě odchovaných jalovic hodně dopředu,“ uvedl vedoucí zootechnik podniku ZEM, a. s., Luboš Hamáček.*

Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down