30.01.2014 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

38. mezinárodní holštýnské dny v Osnabrücku

Mnohé dcery starého dobrého Ramose, skvělé skupiny dcer po jednotlivých býcích a vysoká aukční cena jalovice, to byla přehlídka holštýnského skotu 24. a 25. ledna v Osnabrücku. Přesně před 40 roky Osnabruecker Herdbuch eG (OHG) začal tyto výstavy vždy na konci ledna pořádat.

Od té doby jsou na programu individuální soutěžní přehlídky nejlepších krav chovatelské oblasti Osnabrücku, následuje prezentace dcer po nejlepších býcích a konečně aukce Top Genetic s těmi nejlepšími zvířaty.

Mezi mladými kravami nakonec zvítězila Henni (Sanchez x Ramos), která udělala velký dojem na rozhodčího Marka Radkeho ze Saska svým extrémně pevně připojeným a kapacitním vemenem. Reservní šampionkou v této kategorii byla prvotelka s velkým tělesným rámcem, velmi korektní Goldday  (Goldday x Ashlar) z chovu Nilse Kolckhorst-Kahleho ze Severního Porýní-Vestfálska.

Ve střední věkové kategorii, tedy mezi kravami na druhé laktaci se představily tři velmi pěkné skupiny krav, takže rozhodování bylo těžké. Nakonec se šampiónkou stala korektnější Katja (Champion x Talent) z chovu Kloecker-Juergens z Dolního Saska před černou Marimbou (Goldwyn x Gibson) z farmy Stahl také v Dolním Sasku.

Nejpůsobivější byly čtyři skupiny nejstarších krav (na třetí a vyšší laktaci). Na 1. a 2. místech se v jednotlivých třídách nakonec umístily čtyři dcery býka Ramose. KNS Darling (Ramos x Integrity), starší plná sestra bývalé šampiónky KNS Dorflady, byla exteriérově nejlepší krávou výstavy, plemenice na 6. laktaci udělala ohromný dojem vynikajícím tvarem vemene. O titul se poprala plemenicí MOH Karin (Cutler x Ramos), která měla hluboký hrudník a také velmi dobře upnuté vemeno a jež stala se rezervní šampiónkou.

Letos OHG představila 2000 návštěvníků z 18 různých zemí celkem čtyři různé skupiny dcer. Jedním z největších překvapení byla pravděpodobně skupina dcer po býku Royal (Roppa x VG – 86 Jose x VG – 87 Ramos), který je opravdový outcrossový býk. S genomickým indexem 133 gRZG je jedním z nejvýše hodnocených mladých býků s prvními informacemi o dcerách z prosince minulého roku. Jeho dcery mají především velmi správné utváření končetin a pevnou rohovinu paznehtů, dobře utvářené vemeno výraznou žilnatinou. Další novinkou byl mladý býk Plaza, syn Planeta a matky BIL Titanic Walzer VG – 87 a ze stejné rodiny, ze které pochází i slavný Jose. Jeho šest dcer mělo dobrou velikost a a délku těla spolu s velmi dlouhýma pevně připojených vemenem. Jako další se prezentovala skupina osmi dcer Goldwynova syna Goldina a potvrdilo se, že Goldino je býk, který přenáší na své dcery dostatečnou kapacitu těla, jemnou kostru, působivé zadní upnutí vemene. Hlavním cílem pro mnoho návštěvníků bylo vidět šest dcer mezinárodně velmi vysoko hodnoceného býka BG E. T. (v některých zemích také nazývá Benito). Tento býk, jehož otcem je Shottle, byl původně odebírán v Maďarsku a nyní je jeho první skupina dcer prezentována na výstavě, a tak potvrdil svou schopnost zplodit dobré silné krávy s pevnou horní linií a velmi dobrým utvářením zádi. Dcery prokazují rovněž dobrou harmonii tělesné stavby, vysokou mléčnou užitkovost, správné utváření končetin a stejně tak velmi dobře utvářená vemena. Prodalo se více než 65 000 inseminačních dávek BG E.T. v Maďarsku a 200 000 v zahraničí, v mnoha různých zemích. Bude jistě jedním z nejvlivnějších synů býka Shottle.  Šampionát v této kategorii vyhrála Anke (Goldino x Ramos) a rezervním šampiónkou se stala Alwine (BG E.T. x Ramos).

Zlatým hřebem přehlídky v Osnabrücku byla aukce. Ještě před vlastním zahájením aukce byl velký zájem zejména o RR Model Beyoncé s extrémně vysokou smlouvou na embrya za více než 40 000 eur. Přitom tato jalovička není německým číslem jedna mezi dcerami býka Model, ale je sestrou nejvýše genomicky hodnoceného býka v roce 2014, a to OHG Famous (166 gRZG). Jeho matka byla nedávno klasifikována jako VG – 86 a je dcera Beacona a matky Regancrest Goldwyn Bretta EX – 90 a také sestra populárního OHG genomického býka Beach. Nakonec byl úspěšný kupec ze severní části Německa (Šlesvicko-Holštýnsko) a získal tuto velmi slibnou a unikátní jalovici (narodila se 22. září 2013) za 21 000 eur. Dalšími zajímavostmi na aukci byly RC Galaxy z matky Gen-I-beq Snowman Akilia VG – 86 (sestry Aikmana) a připraven  KNS Dream on po býkovi Bookem s vysokými genomickými hodnotami z chovu Niermann, který prodával již dříve jiné sestry za top ceny dříve. Poprvé od zavedení genomiky byli k prodeji také nabídnuti tři býci. Za dobrou cenu byl pořízen Headlinerův  syn Herkules (7200 eur), z matky je VG – 86 Cara Xacobeo (sestra XBOX), a tak se vrací do rodiny Ralma Juror Faith.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down