Šlechtitelský cíl mateřských plemen prasat zařazený v národním programu CzePig je orientovaný na zlepšování produkce masa, zvyšování početnosti vrhu a na délku mezidobí. V letošním roce bylo šlechtění mateřských plemen prasat rozšířeno o nové znaky, a to počet funkčních struků a výskyt vrozených vývojových vad.
Potřeba šlechtění na vyšší počet struků je založena na postupně zvyšující se velikosti vrhu prasnic. Motivem je zabezpečit dostatečnou výživu u všech selat od jejich narození až do odstavu, minimalizovat potřebu lidské práce (s překládáním selat kojným matkám) a dalších nákladů. Co se týká vrozených vývojových vad, jako jsou například roznožky, kýly nebo kryptorchizmus, představují především ztráty na odstavených selatech, případně běhounech v podobě předčasných úhynů, snížené růstové schopnosti, nebo dodatečných nákladů na jejich léčení.
S ohledem na uvedenou změnu ve šlechtitelských cílech mateřských plemen prasat je potřeba aktualizovat selekční kritéria. To si dal za cíl autorský kolektivu z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves (Ing. Zuzana Krupová, Ph.D., Ing. Eliška Žáková, Ph.D., Ing. Emil Krupa, Ph.D., Ing. Ludmila Zavadilová, CSc.), který se ve své práci zaměřil na vypočítání předpokládané selekční odezvy jak u nových, tak u stávajících znaků šlechtitelského cíle, ale i na perspektivu šlechtění mateřských plemen (české bílé ušlechtilé a česká landrase) na další znaky.
V práci byly aktualizovány genetické a ekonomické ukazatele všech znaků a aplikovány všeobecné principy teorie selekčních indexů.
Při šlechtění čistokrevných mateřských plemen prasat zařazených v národním programu CzePig je dosahována žádoucí selekční odezva, tj. zvyšování intenzity růstu, produkce libového masa a velikosti vrhu. Rozšíření šlechtitelských cílů a selekčních kritérií o nové znaky týkající se délky mezidobí a počtu struků by mělo na užitkovost mateřských plemen a tím i jejich potomstva pozitivní vliv. V případě komplexního zohlednění všech cílů a selekčních kritérií bylo by možné u obou mateřských plemen zachovat žádoucí genetický a tím i fenotypový trend u aktuálních šlechtitelských cílů a rovněž dosáhnout žádoucí odezvu u nových znaků. Kromě toho by došlo k mírnému zvýšení přesnosti (spolehlivosti) selekce zvířat a dosažení vyššího ekonomického selekčního efektu. Navrhované rozšíření selekčních kritérií bude konzultováno se zástupci oprávněných organizací a po připomínkování aplikováno do rutinních sestav.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov