10.12.2019 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor prasat a jeho dopady

Klíčovým tématem letošní konference Svazu chovatelů prasat v Choceradech, nazvané Chov prasat 2020: Příležitosti a hrozby, byl africký mor prasat, který je příčinou největší světové krize uvedeného odvětví agrární produkce. Aktuálně zásadní problémy přináší asijskému kontinentu, zejména pak Číně, která kvůli této nebezpečné nákaze ztratila polovinu ze svých stavů prasat.

Podle dostupných informací je zřejmé, že nejvyšší celkové ztráty, zahrnující uhynulá i poražená zvířata, vyčíslila Asie, která k říjnu roku 2019 přišla o tři miliony tři sta padesát tisíc prasat. To bylo trojnásobně více než v Evropě a Africe, kde se jednalo o více než milion zvířat, respektive milion evropských prasat a 54 tisíc prasat vykazovaných na africkém kontinentu.
K omezení zanesení nákazy afrického moru do chovů s domácími prasaty v Evropě významně přispívá strategie, kterou Evropská komise v souladu se Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) minimalizuje negativní dopady na trh s vepřovým masem. Evropská komise posiluje opatření k ochraně chovů prasat, přičemž hlavní důraz klade na zvýšení biologické bezpečnosti, a to jak na úrovni hospodářství, tak při obchodování s živými zvířaty. V rámci přijatých opatření se současně posiluje aktivní i pasivní dozor u domácích i divokých prasat a zvyšuje se počet úředních kontrol na jatkách a v bourárnách. A samozřejmě se zpřísňují podmínky při obchodování s vepřovým masem a výrobky z vepřového masa.
„Čína bude hlavním dovozcem vepřového masa a objem exportu bude nadále navyšovat. Pokud vyjdeme z předpokladu, že v důsledku afrického moru prasat přišla o polovinu svých chovů, tak k udržení tamní spotřeby vepřového masa na dosavadní úrovni bude muset dovážet asi tři milióny tun. To je samozřejmě příležitost pro Evropskou unii, která však musí být na africký mor prasat připravena. Nejúčinnější a zatím jedinou ochranou proti tomuto nakažlivému, vysoce odolnému virovému onemocnění, které ohrožuje chovy s domácími prasaty, je dodržování zásad biosekurity,“ uvedl ve své přednášce manažer pro export francouzské společnosti Nucleus Julien Rogon.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down