15.10.2021 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor prasat se přiblížil k české hranici

V sousedním Polsku i Německu se divokými prasaty dále šíří africký mor prasat a přiblížil se k českým hranicím. V Polsku se uvedená nákaza potvrdila u divočáků pouze 14 km od našich hranic, v Německu je to ve vzdálenosti 25 km. Riziko rozšíření nákazy i na území České republiky tak dále vzrůstá.

V Polsku byl minulý týden potvrzen pozitivní případ afrického moru prasat (AMP) u nalezeného uhynulého divočáka v blízkosti města Lubáň v Dolnoslezském vojvodství. Nákaza se tak významně posunula směrem k České republice. Vzdálenost od české hranice je už jen 14 km.

Ve čtvrtek byl navíc v Německu potvrzen pozitivní případ AMP u uloveného prasete divokého v zemském okrese Míšeň ve spolkové zemi Sasko. Jedná se o významný posun směrem na západ do vnitrozemí Německa. Nový záchyt afrického moru prasat je vzdálen asi 80 km od předchozích pozitivních případů hlášených v zemském okrese Zhořelec, přičemž od Šluknovského výběžku je to asi 40 km. To naznačuje, že výskyt AMP v populaci divočáků v Německu zasahuje zřejmě výrazně větší oblast, než se dosud předpokládalo. Již na počátku září byla v Německu „prolomena“ pomyslná hranice dálnice A4 a byl potvrzen pozitivní případ u divočáků jižně od dálnice, tedy směrem k hranici s ČR.

„Všechny zmíněné informace potvrzují zhoršující se situaci v souvislosti s africkým morem prasat v těsné blízkosti české hranice. Státní veterinární správa se na zavlečení nákazy dlouhodobě připravuje a vyzývá k přísnému dodržování pravidel biologické bezpečnosti jak při lovu, tak v chovech prasat domácích. Nezastupitelnou roli pro důsledné sledování nákazy má celorepublikový monitoring afrického moru prasat  a také včasné hlášení uhynulých divočáků,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V severních Čechách, respektive v Libereckém a Ústeckém kraji, vrcholí jednání ohledně příprav na možné zavlečení nákazy AMP na naše území. Za účasti krajských veterinárních správ (KVS), policie a hasičů se rozeběhly krajské nákazové komise. Krajské úřady společně s KVS koordinují informační schůzky s místní samosprávou a myslivci se zaměřením na možný výskyt AMP u prasat divokých.

V nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje (Frýdlantský a Šluknovský výběžek) byla již v loňském roce vymezena zóna intenzivního lovu divočáků. Cílem tohoto opatření je snížení hustoty populace prasat divokých. V období od 16. 11. 2020 do 3. 10. 2021 zažádali lovci v oblasti s intenzivním odlovem o zástřelné za 3 912 prasat divokých. Zároveň bylo zažádáno o zvýšené nálezné za nález 123 uhynulých či sražených kusů. Všechna ulovena či nalezena a sražená divoká prasata byla vyšetřena na AMP s negativním výsledkem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down