07.06.2022 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor prasat se přiblížil ke státním hranicím

Pro Českou republiku je aktuálně nejvážnějším nákazovým rizikem šíření afrického moru prasat v sousedním Německu a Polsku. Nejproblematičtějším regionem v Německu je příhraniční oblast Sasko – Liberecký kraj, kde bylo v období od 4. května do 3. června nalezeno čtyřiadvacet uhynulých divokých prasat s pozitivním výsledkem na africký mor prasat. Jestliže nejbližší místo výskytu pozitivních divočáků z německé strany se nachází pouze ve vzdálenosti šesti kilometrů od české hranice, v sousedním Polsku zastřelené divoké prase s pozitivním testem na AMP bylo k našemu území ještě o dva kilometry blíže.

 

Navíc polské dozorové orgány na začátku června nahlásili nové ohnisko u města Valbřich v Dolnoslezském vojvodství, kde byla nalezena dvě uhynulá divoká prasata. To je sice 15 km od našich státních hranic, ale problém je v tom, že nejbližší ohniska hlášená v Polsku jsou vzdálená asi 50 km a jsou navíc oddělena dálniční sítí.

Dalším potvrzením tzv. „přeskočení“ nákazy je nový výskyt na západě Německa. Koncem května se ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko (poblíž hranic s Francií) potvrdilo ohnisko afrického moru prasat v ekologickém chovu domácích prasat s dvojitým oplocením. Alarmující je skutečnost, že nejbližší případy afrického moru u divokých prasat v Německu jsou hlášeny ve východních spolkových zemích vzdálených více než 500 km.

„Všechny uvedené nálezy potvrzují, že africký mor prasat je v sousedních zemích v blízkosti české hranice stále na vzestupu. Proto v oblasti s intenzivním odlovem na severu České republiky monitorujeme a vyšetřujeme všechny uhynulé a odlovené divočáky. Zatím jsou všechna vyšetření negativní, ale i přesto africký mor prasat v současnosti představuje nejvážnější nákazové riziko,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Pro Českou republiku je prioritou udržet statut země prosté afrického moru prasat. V rámci přijatých opatření se v příhraničních oblastech Ústeckého, Libereckého Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje vymezila oblast s intenzivním odlovem prasat divokých, v níž se již od listopadu 2020 vyšetřují jak všechna ulovená divoká prasata, tak i nalezené uhynulé nebo sražené kusy.  V období od 16. 11. 2020 do 6. 6. 2022 bylo v celé této oblasti uloveno a vyšetřeno více než 14 800 prasat divokých, přičemž všechna vyšetření na africký mor prasat byla negativní. Stejně tak jsou připravena i další opatření, která budou přijata v případě zavlečení AMP na naše území.*

Zdrojem nákazy afrického moru prasat jsou v Evropě přemnožená prasata divoká

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down