Aktuálně o katarální horečce ovcí

Od loňského září je katarální horečka ovcí strašákem také českých chovatelů malých a velkých přežvýkavců. Konkrétně zvířat chovaných na pastvinách, kde může dojít ke kontaktu s tiplíky, malým hmyzem přenášejícím virus rodu Orbivirus z čeledi Reoviridae, který vyvolává onemocnění, jež je ve světě známé pod názvem bluetongue. Na základě výsledků entomologického monitoringu prováděného Státní veterinární správou je v České republice aktuálně vyhlášené období sezónně prosté katarální horečky ovcí. S nadcházejícím oteplením a opětovnou aktivitou tiplíků však veterináři očekávají zhoršení nákazové situace. Mělo by k tomu dojít na přelomu dubna a května.

 

Nákazová situace katarální horečky ovcí byla tématem semináře pro chovatele masného skotu, který ve Stříteži u Jihlavy uspořádaly firmy CRV Czech Republic, spol. s r.o., a NTG Agri, s. r. o. Bezmála dvě stovky zájemců si vyslechlo aktuální informace od MVDr. Kláry Jelínkové, Ph.D., z ústřední vetrinární správa SVS ČR.

 

Klára Jelínková
Klára Jelínková

Katarální horečka ovcí v ČR

Na úvod MVDr. Jelínková krátce shrnula, že katarální horečka ovcí neboli bluetongue (anglický název odvozený od cyanotického jazyka) je infekční virové onemocnění domácích a divokých přežvýkavců a není přenosné na člověka. V současné době vědci potvrdili čtyřiadvacet sérotypů viru BTV, přičemž v Evropě způsobují aktuálně největší problém sérotypy BTV 3, BTV 4, BTV 8, BTV 1 a BTV 16. Aktuálně je sérotyp BTV 3 hlášený z Belgie, Nizozemska, Lucemburska, Německa, Dánska, Francie, Portugalska, Španělska, Rakouska, Švédska, České republiky, Polska a Švýcarska. Ve Španělsku byly v roce 2024 potvrzené i další sérotypy viru katarální horečky ovcí, a to BTV 4, BTV 8 a BTV 1. Z Andory a Itálie je hlášený také sérotyp BTV 8 a v Rakousku byl kromě BTV 3 diagnostikován také kmen BTV 4.

„V loňském roce bylo na našem území potvrzeno 115 ohnisek katarální horečky ovcí v sedmi krajích, konkrétně v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Plzeňském, Jihočeském, Středočeském a na Vysočině. S ohledem na rychlost šíření viru BTV Státní veterinární správa od 30. 10. 2024 rozšířila pásmo katarální horečky ovcí na celé území České republiky a vyhlásila celostátní mimořádná veterinární opatření.

K tomu snad zbývá jen dodat, že výše uvedeným vyhlášením celostátních mimořádných veterinárních opatření Česká republika přišla o status země prosté katarální horečky ovcí.

 

Klinické příznaky

Nákaza se šíří hmyzem, konkrétně tiplíky rodu Culicoides. V poslední době se potvrdil přenos viru BTV také přes sperma a dále z matky na mládě přes placentu.

„Co se týká klinických příznaků, u dospělého skotu nejsou výrazné. Pokud se objeví, tak nejčastěji v podobě puchýřků a vředů v dutině tlamy nebo zánětu kůže. Dále se může projevit otokem a zčervenáním kůže v oblasti přechodu rohoviny paznehtů a kůže, slzením, salivací a otoky v oblasti hlavy a krku. Při transplacentárním přenosu viru se zjišťují aborty u březích zvířat. V některých případech jsme zaznamenali nižší životaschopnost novorozených telat, ale i telata s různými malformacemi. Z oblastí s potvrzenou katarální horečkou ovcí, zejména z Karlovarského a Plzeňského kraje, máme od chovatelů nahlášené 30 až 50% ztráty na telatech. U ovcí jsou klinické příznaky podobné jako u skotu, jsou však výraznější. Při akutním průběhu ovce uhyne za několik dní od nakažení v důsledku prudkého plicního edému,“ uvedla reprezentantka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS ČR.

Vakcinace proti bluetongue u ovcí má opodstatnění
Vakcinace proti bluetongue u ovcí má opodstatnění

 

Možnost vakcinace

Přibližně ve stejné době jako byla vyhlášena celostátní mimořádná veterinární opatření, byla v České republice registrovaná vakcína BioBos BTV 3, kterou vyrábí Bioveta, a. s. Vakcinace je zatím dobrovolná a úředníci SVS ji doporučují jednak kvůli zmírnění klinických příznaků a úhynů zvířat, jednak kvůli možnosti obchodování v Evropské unii a se třetími zeměmi. „Podmínky k vakcinaci stanovují celostátní mimořádná veterinární opatření a souvisejí zejména s evidencí vakcinovaných zvířat a použitím registrované inaktivované vakcíny. U nás je proti aktuálnímu sérotypu katarální horečky ovcí registrovaná na národní úrovni vakcína BioBos BTV3, která by se měla primárně používat. Pro použití jiné vakcíny registrované v jiném členském státě, musíte uvést relevantní důvod. Pokud by byla k dispozici v Evropě centrálně registrovaná vakcína, lze ji bez výjimky použít. Vzhledem k možnosti transplacentárního přenosu viru a prokázaném negativním vlivu na plodnost samců Státní veterinární správa doporučuje vakcinaci proti katarální horečce ovcí v chovech skotu. Optimálně v období bez výskytu vektorů nákazy jako prevenci proti rozšíření nákazy do chovu v letním a podzimním období, kdy jsou tiplíci aktivní,“ konstatovala MVDr. Jelínková.

Bezpečnost vakcíny BioBos BTV 3 u plemenných býků výrobce dosud nestanovil
Bezpečnost vakcíny BioBos BTV 3 u plemenných býků výrobce dosud nestanovil

Více se dočtete v některém z aktuálně připravovaných čísel týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down