Ceny kukuřice na burze v Chicagu v posledních dnech klesají[1], a to zejména z důvodu očekávané vysoké úrovně sklizně ve Spojených státech amerických, kde v některých pěstitelských oblastech lze očekávat nadprůměrné výnosy.
Průběh nadcházející sklizně však bude ovlivněn počasím. Američtí pěstitelé se v současné době zbavují zásob, aby vytvořili prostor pro nadcházející sklizeň, což také způsobuje tlak na ceny. V Kanadě, která je hlavním odběratelem americké kukuřice, se očekává stávka v logistice. Zároveň se očekává snížení pěstební plochy kukuřice v Argentině v roce 2024/25 až o 17 % na 6,3 mil. ha ve srovnání s předchozím rokem. Kromě klesajících cen argentinské pěstitele pravděpodobně ovlivní nepříznivé počasí a výskyt škůdců a budou pravděpodobně preferovat jiné plodiny před pěstováním kukuřice. Dle IGC[1] dosáhne světová úroveň produkce kukuřice pro rok 2024/25 na 1 226 mil. t, čímž by se stala rekordní a oproti roku 2023/24 o 0,2 % vyšší. Vysoká úroveň produkce se očekává zejména ve Spojených státech amerických, ale také v Indii, Jižní Africe, Brazílii a Číně. Vyhlídky pro země EU jsou rozdílné, např. Rumunsko a Bulharsko, které spolu tvoří téměř čtvrtinu produkce kukuřice v EU, sužuje horké a suché počasí. Dle IGC bude v EU dosaženo produkce na úrovni 61,4 mil. t, což je o 0,6 mil. t méně než v loňském roce. Nepříznivé vegetační podmínky snížily očekávané výnosy i v Rusku a meziročně poklesla také sklizňová plocha, a to o 20 %. Očekává se také, že světová spotřeba bude držet krok s rekordní světovou produkcí a dosáhne historického maxima 1 299 mil. t. V důsledku toho je očekáván pokles cen. Využití v krmivářství by se mohlo zvyšovat, naopak využití v potravinářství by mohlo meziročně poklesnout. Konečné světové zásoby kukuřice jsou očekávány na úrovni 277 mil. t a jsou o 3,4 mil. t nižší než v předchozím roce. IGC odhaduje, že světový obchod v roce 2024/25 dosáhne objemu 180,6 mil. t, což je o 14,3 mil. t méně než v předchozím roce. Pokles je způsoben zejména nižším dovozem do Číny, zemí EU a Turecka.
Ceny pšenice také klesají, přičemž nejvýraznějším impulsem zůstává rozsáhlá nabídka na světovém trhu, především z oblasti Černého moře. Podle IGC se očekává světová produkce pšenice na úrovni 799 mil. t, což je oproti předchozí sezóně 2023/24 o 5 mil. t více. Očekává se zejména vyšší sklizeň ve Spojených státech amerických a Kazachstánu (meziroční nárůst produkce o 32 %). Oproti tomu výhled produkce v zemích EU a Kanadě je pesimističtější, v zemích EU bude sklizeno pouze 124,8 mil. t, což je meziročně o 6 % méně, přičemž hlavním faktorem byly nadměrné srážky na severozápadě v průběhu sezóny. Ve Francii poklesla produkce meziročně o 24 % na 27,5 mil. t. V Rusku se očekává sklizeň na úrovni 81,8 mil. t, což je meziročně o 10 % méně. Dle IGC je očekávána světová spotřeba pšenice na úrovni 803 mil. t, a to především s využitím v potravinářství. Spotřeba na krmiva bude naopak nadále klesat, a to na 147 mil. t, meziročně o 5 % méně. Světové zásoby pšenice poklesly na šestileté minimum. Očekává se, že ke konci marketingového roku 2024/25 dosáhnou úrovně 266 mil. t. Rekordní úroveň zásob v Číně je kompenzována očekávaným výrazným poklesem zásob u některých významných vývozců, např. v Turecku. IGC očekává mezinárodní obchod v roce 2024/25 na úrovni o 8 % nižší než v předchozí rekordní sezóně, a to 196,5 mil. t. Nižší poptávka se očekává v Asii, zejména Číně, Indonésii, Saudské Arábii a také na Filipínách. Pákistán i Turecko v současné době zavedly dovozní omezení, které mělo na začátku sezóny vliv zejména na dodávky z Ruska.
Konec Černomořské obilné dohody přinesl pouze malý útlum vývozu obilovin. Ministerstvo zemědělství Ukrajiny zveřejnilo konečné údaje o vývozu za rok 2023/24, ze kterých vyplývá, že došlo k meziročnímu navýšení vývozu pšenice (nárůst o 6 %) a kukuřice (hospodářský rok pro kukuřici ještě neskončil) oproti roku 2022/23, zatímco ječmene (pokles o 8 %) a žita (pokles o 83 %) se vyvezlo méně. Na základě dostupných údajů jsou stále země EU nejvýznamnějším odběratelem obilovin z Ukrajiny. Zároveň se však meziročně zvýšil objem exportu do Číny a Saúdské Arábie. Vývoz ječmene do zemí EU poklesl, naopak vývoz pšenice do zemí EU vzrostl. Vývoz pšenice do Egypta meziročně výrazně vzrostl. Došlo také k prudkému nárůstu dodávek pšenice do několika destinací včetně Vietnamu, Alžírska, Libanonu, Izraele, Tuniska a Jižní Koreje. Novým odběratelem ukrajinské pšenice se stal také Pákistán. V případě kukuřice vzrostl vývoz do Egypta a Turecka, kukuřice z Ukrajiny byla poprvé dodána i do Indie. Naopak vývoz do Číny a zemí EU meziročně poklesl. Objem lodní přepravy se opět zvyšuje, Ukrajina po konci Černomořské obilné dohody opět zřizuje vývozní koridor. Obiloviny tvoří většinu zemědělského vývozu a lodní přeprava je cenově nejvýhodnější. V roce 2024/25 dojde pravděpodobně k poklesu vývozu ječmene, pšenice i kukuřice. Nižší odhad vývozu vyplývá z nižší produkce způsobené menší obdělávanou plochou a nižšími výnosy z důvodu nepříznivých vegetačních podmínek.
[1] IGC Grain Market Report 08/2024
[1] AMI MarktWoche Getreide/Ölsaaten 34/2024.
Ing. Miluše Abrahamová
Ing. Anežka Vorlíčková
Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha
Kontakt: Abrahamova.Miluse@uzei.cz
Více v časopise Krmivářství 5/2024.