04.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální situace na trhu s obilovinami ve světě a v EU

Ceny obilovin na evropských trzích následují vývoj cen na světových trzích nadále rostou. Příčinou nárůstu cen je pokračující válečný konflikt ve východní Evropě, kvůli kterému je stále očekáván nedostatek dodávek z oblasti Černého moře, což bude mít vliv na snížení světové nabídky obilovin.

Nárůst cen je také způsoben nepříznivými povětrnostními podmínkami pro pěstování ozimých plodin ve Spojených státech. Zhoršující se podmínky panují i pro setí letních plodin. Jedná se zejména o chladné počasí, které zpomalilo průběh setí v Severní Americe, zatímco na americkém středozápadě byl nadále pociťován nedostatek srážek. Zároveň přetrvávají obavy, že by se válečný konflikt na Ukrajině mohl protáhnout na delší dobu, než se původně očekávalo, což pravděpodobně ovlivní jak logistiku, tak i celosvětově dostupné množství obilovin. Více než polovina ukrajinského dovozu a vývozu byla převážena přes přístav v Oděse. I přes využívání alternativních obchodních cest je stále výrazně omezen export. Na trh EU jsou komodity přepravovány přes rumunské přístavy a pobaltské státy prostřednictvím železniční a nákladní dopravy, nicméně tato cesta může jen stěží kompenzovat úplné zastavení využívání přístavů od počátku válečného konfliktu. Také vyhlídky na nadcházející sklizeň se postupně zhoršují.

Poptávka po francouzském krmném ječmeni zůstává vysoká vzhledem k nedostatku dodávek z oblasti Černého moře. Naopak zájem Španělska o nákup francouzské kukuřice slábne z důvodu dodávek jihoamerické produkce a tradičně klidného velikonočního období. Obchodování na francouzském trhu je utlumené kvůli trvale vysoké cenové hladině a propuknutí ptačí chřipky. V Německu se pěstitelé v současné době zabývají přípravami na setí kukuřice. Osevní plocha kukuřice se letos pravděpodobně meziročně zvýší asi o 6,5 %[1]. I přes nárůst osevní plochy však bude německá očekávaná sklizeň nejspíše nižší než v předchozím roce z důvodu nižších očekávaných výnosů.

Během posledních dvou let dochází každoročně k nárůstu sklizně pšenice v Indii, což je způsobeno nejen zavedením vládních podpůrných programů a dotací, ale především dobrými pěstitelskými podmínkami. U sklizně roku 2022, která byla v dubnu zahájena, je opět očekávána rekordní úroveň. Brazílie je tradičně hlavním světovým vývozcem kukuřice a sóji a v roce 2022 je u ní také očekávána opět rekordní sklizeň. V marketingovém roce 2022/23 plánuje Brazílie rozšířit osevní plochy pšenice a využít tak vysokých cen a rostoucí poptávky na světovém trhu. Očekávaná významnější role Brazílie ve vývozu pšenice je jedinečná v tom, že Brazílie samotná je hlavním dovozcem pšenice, a to především z Argentiny. Brazilské zemědělství je velmi závislé na dovážených hnojivech, jejichž ceny jsou v současné době velmi vysoké a hnojiva jsou obecně obtížněji sehnatelná. Lodě převážející ruská hnojiva si však navzdory uvaleným sankcím do Brazílie nacházejí cestu.

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Filgasová

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Celý článek najdete v Krmivářství 3/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down