14.06.2018 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální trendy v mezinárodním odhadu plemenných hodnot

Na počátku tohoto roku se na Novém Zélandu uskutečnil kongres ICAR (Mezinárodní výbor pro kontrolu užitkovosti. Součástí kongresu bylo i jednání Interbeef, které proběhlo v rámci tohoto kongresu. Jednání Interbeef se zúčastnilo 40 odborníků z 21 zemí. Toto jednání bylo příležitostí k diskusi o dosaženém pokroku a o plánech do budoucnosti.

Náplní práce Interbeef je zajištění mezinárodního odhadu plemenných hodnot pro masná plemena skotu. V současné době je tento servis dostupný pro plemena charolais, limousin a masný simentál. Aktuálně jsou k dispozici mezinárodní plemenné hodnoty pro odstavové hmotnosti, obtížnost porodů a hmotnost při narození. Mezinárodní genetická evaluace pro odstavové hmotnosti je k dispozici v současné době pro plemena charolais, limousin a masný simentál. Plemenné hodnoty z Interbeef pro obtížnost porodů a hmotnost při narození jsou v současné době k dispozici pro plemena charolais a limousin. Rozsah projektu je uveden v tabulce 1. Aktuálně je do projektu zapojeno deset zemí. Švédsko, Finsko a Dánsko je v Interbeef vedeno jako jedna populace. Z tabulky 2 je patrné, že se zvyšuje počet plemenných hodnot odhadnutých v Interbeef a vedle toho také počet publikovatelných plemenných hodnot, které jsou k dispozici pro chovatele. Novými plemeny, u kterých bude k dispozici mezinárodní genetická evaluace, jsou aberdeen angus a hereford.

Projekt Interbeef je společným projektem Českomoravské společnosti chovatelů, a. s., Českého svazu chovatelů masného skotu, z. s. a Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i.

Pokud se podíváme na situaci u masných plemen, ve světě existuje v porovnání s dojenými plemeny skotu více masných plemen.

Genetika hraje důležitou roli při zlepšování produktivity u masných plemen skotu. Velice důležitý je také mezinárodní obchod. Výsledky mezinárodní genetické evaluace jsou pro chovatele a šlechtitele masného skotu přínosné.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down