Alpské ovce v Českém ráji

Bílým alpským ovcím, které jsou v zemi svého původu – ve Švýcarsku nejrozšířenějším plemenem, se daří také na území středního Pojizeří. Na farmě Koberovy u Železného Brodu je již třináctý rok chová Jan Brožek, jehož základní stádo 80 bahnic představuje více než 70% podíl zvířat v kontrole užitkovosti.

  

Uvedené bílé bezrohé plemeno velkého tělesného rámce s kombinovanou užitkovostí bylo vyšlechtěno ve Švýcarsku v kantonu Lucerna oblasti Tavetecher křížením místních ovcí s plemeny merinolandschaf a ille de France. Do České republiky jej v počtu deseti bahnic a plemenného berana linie Alpi poprvé dovezl v roce 2003 Jan Brožek. V současné době má chovatel, který spolu se synem v Českém ráji obhospodařuje výměru 50 hektarů luk a pastvin, ve stádu 80 čistokrevných bahnic, které zapouští čtyřmi berany reprezentujícími  stejný počet linií, respektive Alpi, Alf, Ariel a Alan.

„Jedná se o plemeno ovcí vhodné do horských nebo podhorských oblastí, a tak bez problémů snáší i tvrdší podmínky. Naším záměrem je produkovat především plemenný materiál. Z celkem odstavených 130 až 140 jehňat jich ve spolupráci se šlechtitelem vybereme asi polovinu. Prakticky všechny vyselektované jehničky použijeme na obnovu vlastního stáda. Beránky necháváme klasifikovat až ve dvanácti měsících věku, tedy po dosažení nejen pohlavní, ale i tělesné dospělosti. Do dalšího chovu ročně vyprodukujeme 10 až 12 plemenných beránků. S odbytem plemenného materiálu nemáme problém. Berany z našeho chovu využívají ovčáci v Krušných horách, Jeseníkách i Nízkých Tatrách. Zatím se poměrně hodně bílých alpských beranů u nás využívá  v užitkovém křížení, v čistokrevné plemenitbě jsou bílé alpské ovce zastoupeny snad ve třech, čtyřech chovech,“ prozradil Jan Brožek, který má s chovem ovcí již šestatřicetileté zkušenosti.*

Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down