Analýza a hodnocení kvality objemných krmiv je zárukou užitkovosti, zdraví skotu a prosperity chovu. Význam kvality konzervovaných objemných krmiv ve výživě přežvýkavců, siláží zejména, je zcela nesporný a neoddiskutovatelný. Je v praxi prověřeno, že právě objemná krmiva představují nejdůležitější a nejlevnější zdroj živin a energie v krmných dávkách přežvýkavců a největší mírou rozhodují o potenciální užitkovosti, zdraví a úrovni reprodukce zvířat, ale také o ekonomické efektivnosti chovu.
Význam kvality konzervovaných objemných krmiv ve výživě přežvýkavců, siláží zejména, je zcela nesporný a neoddiskutovatelný. Je v praxi prověřeno, že právě objemná krmiva představují nejdůležitější a nejlevnější zdroj živin a energie v krmných dávkách přežvýkavců a největší mírou rozhodují o potenciální užitkovosti, zdraví a úrovni reprodukce zvířat, ale také o ekonomické efektivnosti chovu. Vysoká kvalita krmiv je tak klíčovým faktorem ekonomické produkce mléka a produkčního zdraví. Navíc je to právě kvalita krmiv, která ovlivňuje dobrovolný příjem sušiny krmné dávky.
Zlepšení kvality konzervovaných krmiv lze dosáhnout využíváním nových technologií sklizně, používáním účinných konzervačních silážních aditiv, důsledným dodržováním technologických požadavků při výrobě krmiv, ale také efektivní a strategickou aplikací laboratorních postupů a analýz, kterými lze určit potenciální kvalitu výsledného krmiva. Laboratorní sledování je nezbytné provádět nejen u každého do směsné krmné dávky zařazovaného krmiva, ale velmi důležitý je také monitoring nutričních změn v průběhu vegetace, resp. před stanovením optimálního termínu sklizně a konzervace.
Faktory ovlivňující kvalitu objemných krmiv
Kvalita konzervovaných rostlinných krmiv obecně je ovlivňována celou řadou faktorů, z nichž mnohé jsou vlivů, zejména:
Celý článek najdete v Krmivářství 4/2021.*