Analýza výkalů informuje o zdraví skotu

V článku byl zpracován přehled možností využití jednoduchého screeningového hodnocení výkalů skotu jako součásti analýzy zdravotního stavu. Složení výkalů skotu je ovlivněno nejen kvalitou a složením krmiva, což je vyjádřeno obsahem sušiny, koncentrací živin a účinnosti, s jakou jsou zvířata schopna tyto živiny přeměnit na výsledný produkt, ale i úrovní jeho využití v organismu, která rozhoduje o obsahu živin v exkrementech.

Významnou roli hrají také změny v krmné dávce a zastoupení jednotlivých skupin mikroorganismů zažívacího aparátu. Využití informací získaných v rámci jednoduché stájové analýzy výkalů skotu přinese chovatelům cenné informace o vzájemných vztazích mezi krmením, trávením, produkčními ukazateli a jejich vlivu na zdravotní stav skotu na mléčných farmách. Může se stát cenným zdrojem informací při hodnocení krmných dávek pro krávy v jednotlivých fázích laktace.

Hodnocení konzistence výkalů je důležitým často opomíjeným ukazatelem, přestože je hodnocení ve stáji velice jednoduché. Vypovídá o zdravotním stavu i o managementu krmení. Posouzení konzistence výkalů pomáhá zhodnotit, jak dobře je krmivo tráveno, jestli je krmná dávka správně živinově vyvážena (bílkoviny, vláknina a uhlovodíky) a jestli mají zvířata zajištěn odpovídající příjem vody. V současnosti se běžně využívají různé modifikace hodnocení konzistence výkalů vyvinutého na Michigan State University.

Zdravý skot má kašovitou konzistenci výkalů, u telat v období mléčné výživy mohou mít pastovitou konzistenci, v období rostlinné výživy se ve výkalech postupně objevují korpuskulární složky.

Výkaly dospělého skotu mají u zdravých zvířat hnědozelenou až zelenou barvu, u telat žlutohnědou až žlutošedou; v závislosti na komponentech krmné dávky, obsahu chlorofylu a různých přimísenin. Výkaly skotu chovaného na pastvě mají barvu tmavozelenou, u zvířat chovaných v uzavřených stájích pak olivově hnědou až žlutohnědou barvu.*

Doc. MVDr. Pavel Novák, CSc., Ing. Gabriela Malá, Ph.D., Alžběta Jarolímková, Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves, MSD Animal Health, Praha-Smíchov

 Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2018.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down