11.04.2012 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aprílové počasí ovčáky nezaskočilo

První jarní a současně i velká chovatelská akce, která proběhla na brněnském výstavišti u příležitosti konání dubnových veletrhů Techagro, Animal Vetex, Silva Regina a Biomasa ovčáky nezaskočila. Stejně jako v předchozích letech připravili nejen slušnou expozice malých přežvýkavců, která letos čítala 89 zvířat dvaceti plemen, ale i ukázky ve střihání ovcí, výrobky z vlny nebo ochutnávky produktů z ovčího a kozího mléka a masa.

 
Koncepce expozice ovcí a koz pro brněnské jarní veletrhy se tradičně odehrává v režii Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR. Pro letošní ročník veletrhu Animal Vetex, v jehož rámci předvádění hospodářských zvířat (prakticky jen velkých a malých přežvýkavců) probíhalo, se v osvědčeném scénáři přeci jen našel prostor pro malou změnu.
„Letos jsme se nebáli dát ovce i do venkovních kotců částečně zakrytých plachtami, které úspěšně eliminovaly vrtochy aprílového počasí. Získali jsme tak nejen více prostoru, ale mohli jsme vyhovět všem zájemcům o předvedení svých zvířat. Celkem jsme předvedli devětaosmdesát zvířat většiny u nás chovaných plemen. Z tohoto počtu bylo 79 ovcí reprezentujících sedmnáct plemen, zbývající počet doplňovala tři plemena koz. Denně jsme předváděli vybrané zástupce jednotlivých plemen ovcí a koz v předvádišti pavilónu H, kam za námi zavítala početná skupina zájemců. Zatímco děti se těšily z veselého skotačení jehňat a kůzlat, dospělé zaujaly ukázky z víkendového bourání a zpracování jehněcího masa, které ve finále samozřejmě skončily ochutnávkou v podobě grilovaných klobás, steaků nebo vývaru z kostí. Ve venkovní expozici jsme návštěvníkům předvedli, jak se stříhají ovce ze střihačského vozíku, který se využívá v běžné ovčácké praxi. V našem programu nechybělo ani ruční zpracování vlny předením, plstěním nebo tkaním, stejně jako představení kompletního sortimentu výrobků u ovčí vlny. Drtivá většina z těch, kteří nás navštívili se nakonec zastavila i v našem venkovním gastrokoutku, kde byl o speciality z jehněčího a kůzlečího masa opravdu velký zájem,“ uvedl předseda Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR Ing. Vít Mareš.   
 
 
Vyhlášení nejlepších zvířat
Jak již bylo zmíněno v úvodu, letošní expozici malých přežvýkavců reprezentovalo dvacet plemen, respektive sedmnáct plemen ovcí a tři plemena koz. Kolekce devětasedmdesáti ovcí byla zastoupena deseti plemeny s kombinovanou užitkovostí – bílá alpská ovce, clun forest, kamerunská ovce, kerry hill, merinolandschaf, romney, ouessantská ovce, šumavka, valaška, zwartbles, dále pěti masnými plemeny (berrichon du cher, charollais, oxford down, suffolk, texel), jedním plemenem s mléčnou užitkovostí (výchoodfríská ovce) a konečně zástupcem plodných plemen v podobě romanovské ovce. Tři předvedená plemena koz reprezentovala dva užitkové směry, a to mléčný (bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá koza) a masný (burská).
„Na podobných chovatelských akcích již tradičně vyhlašujeme nejlepší zvířata, a to v kategoriích šampión výstavy, nejlepší beran, nejlepší kozel, nelepší kolekce ovcí a nejlepší kolekce koz. Vybrat nejlepší nebylo jednoduché, protože všechna vystavovaná zvířata zasluhovala ocenit. Nakonec ale rozhodla výstavní kondice a připravenost zvířat. Součástí přehlídky ovcí byla i klasifikace čtyř aukčních beranů, konkrétně se jednalo o tři berany plemene clun forest a zástupce masného plemene berrichon du cher. Také v této kategorii jsme vybrali vítěze,“ pokračoval předseda hodnotící komise Ing. Mareš, kterému sekundovali Ing. Richard Konrád a Pavel Mach.
Šampiónem přehlídky plemenných zvířat v kategorii ovcí se stal plemenný beran východofríské ovce z chovu Ladislava Onderky z Podlesí. Nejlepší kolekci v podání berana a bahnice s jehnětem plemene berrichon du cher předvedl Vít Novák z Rabštejnské Lhoty. Za ním se na druhé příčce umístila chovatelka Michaela Kvisová z Částkova, která do Brna přivezla berana a dvě ročky clun forestů. Trojici nejlepších uzavírala pětice ročních bahnic plemene merinolandschaf z chovu společnosti Jalový Dvůr.
V kategorii koz se hodnotící komisi nejvíce líbil roční kozlík bílé krátkosrsté kozy z chovu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Nejlepší kolekcí se stala skupina kozlíka a kozy s kůzletem, kterou předváděl Zbyněk Štěpánek z Licibořic.
 
Klíčové informace:
-         V expozici malých přežvýkavců, kterou v rámci veletrhu Animal Vetex uspořádal Svaz chovatelů ovcí a koz bylo letos představeno dvacet plemen
-         Kolekci ovcí reprezentovalo 79 zvířat 17 plemen, tři plemena koz byla zastoupena deseti kusy
 
Kolekce ovcí a koz na veletrhu Animal Vetex 2012   
Ovce
Vít Novák, Rabštejnská Lhota
Plemeno
berichon du cher
2 berani, bahnice s jehnětem    Nejlepší kolekce - 1. místo  
Plemeno
zwartbles
bahnice s jehnětem
Pavel Heinzel, Bezděkov
Plemeno
berichon du cher
bahnice s jehňaty
Plemeno
romanovská ovce
bahnice se 4 jehňaty
Jana Brožková, Koberovy
Plemeno
bílá alpská ovce
2 berani
František Divíšek, Pěnčín         
Plemeno
charollais
2 berani
Daniela Dziková, Orlová  
Plemeno
oxford down
17 plemenných roček
Zvozd Horácko Opatov
Plemeno
suffolk
3 plemenné ročky
Vítězslav Tomis, Šenov u Ostravy
Plemeno
suffolk
beran, bahnice se 2 jehňaty
Otto Chovanec, Frenštát pod Radhoštěm
Plemeno
texel
beran, bahnice se 2 jehňaty
Jan Kováč, Žďárky
Plemeno
clun forest
2 berani
Michaela Kvisová, Částkov      
Plemeno
clun forest
beran, 2 plemenné ročky          Nejlepší kolekce – 2. místo
Plemeno
romanovská ovce
beran, bahnice se 4 jehňaty
Ivana Pokorná, Slavonice
Plemeno
clun forest
3 berani
Josef Janča, Buchlovice              
Plemeno
kamerunská ovce
bahnice s jehnětem
Plemeno
kerry hill
bahnice se 2 jehňaty
Marián Sedlář, Jarohněvice
Plemeno
merinolandschaf
beran
Jalový Dvůr, s. r. o., Brno
Plemeno
merinolandschaf
5 plemenných roček                 Nejlepší kolekce – 3. místo
Sušárna Pohořelice, s. r. o.
Plemeno
romney
beran, bahnice se 2 jehňaty
Petr Teichmann,Frenštát pod Radhoštěm
Plemeno
romney
beran, 3 plemenné ročky
Bohumil Kubík, Nýdek
Plemeno
oussantská ovce
3 plemenné ročky
Jan Vejčík, Dlouhá Stropnice
Plemeno
šumavka
2 berani
Plemeno
valaška
2 berani
Radek Trefný, Vlkoš
Plemeno
valaška
2 berani
Martin Hošek, Mohelno
Plemeno
zwartbles
beran
Ladislav Onderka, Podlesí
Plemeno
východofríská ovce
beran                                                         Šampión výstavy
Kozy
VFU, Brno
Plemeno
koza bílá krátkosrstá
kozel a koza se 2 kůzlaty                         Šampión výstavy
Oveko a. s., Brno          
Plemeno
burská koza
3 plemenné ročky
Zbyněk Štěpánek, Licibořice
Plemeno
koza hnědá krátkosrstá
Kozel a koza s kůzletem                            Nejlepší kolekce
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down