20.01.2022 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aujeszkyho choroba u psů na Zlínsku

V České republice byly v posledních několika týdnech potvrzeny dva případy loveckých psů nakažených Aujeszkyho chorobou ve Zlínském kraji. Postižení psi, z nichž jeden uhynul a druhý byl utracen, se pravděpodobně nakazili od prasat divokých, s nimiž se dostali do kontaktu. Nákaza není nebezpečná pro člověka a v chovech hospodářských zvířat v tuzemsku se dlouhodobě nevyskytuje.

V polovině prosince se Aujeszkyho choroba potvrdila nejprve u jezevčíka v Buchlovicích na Uherskohradišťsku, který musel být utracen soukromým veterinárním lékařem. Minulý týden uhynul na stejnou nákazu jagdteriér ze Zádveřic na Zlínsku. Oba psi byli v kontaktu s divokými prasaty a vykazovali typické příznaky Aujeszkyho choroby. Kromě těchto případů byla loni uvedená potvrzena ještě u psa chovatele z Vysočiny.

Aujeszkyho choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Jejím rezervoárem jsou dospělá prasata, která tuto nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky a na volně žijící živočichy. Onemocnění nelze léčit a pro nakažené psy je smrtelné. Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat v České republice byl potvrzen v malochovu prasat na Benešovsku v březnu v roce 2004.

Každý rok se v laboratořích státních veterinárních ústavů potvrzuje v České republice několik případů Aujeszkyho choroby zejména u psů (v roce 2018 také u kočky). Prakticky ve všech případech z posledních let byla nakažená zvířata v kontaktu s prasaty divokými (zpravidla při lovu), nebo konzumovala jejich tepelně neupravené maso. V současné době neexistuje vakcína pro vakcinaci psů. Inaktivovanou vakcínu pro prasata nelze u psů použít, protože u nich může způsobovat závažnou postvakcinační reakci s následky úhynu.  

„Z preventivního hlediska je zásadní minimalizovat možnost kontaktu psů (ale i dalších domácích zvířat) s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka. Pro chovatele hospodářských zvířat platí nutnost dodržovat zásady biologické bezpečnosti, především zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Monitoring na zjištění přítomnosti protilátek proti viru Aujeszkyho choroby u prasat divokých v roce 2017 potvrdil, že více než pětina divočáků má protilátky, což znamená, že se s uvedeným herpesvirem setkala. Všechna sérologicky pozitivní prasata sice nemusí být aktivními vylučovateli viru, ale toto riziko existuje. Z toho by měli vycházet i majitelé, kteří své psy používají k lovu.*

zdrojem nákazy Aujeszkyho choroby jsou divoká prasata
nejčastěji se nakazí lovečtí psi, kteří se při lovu dostanou s divočáky do kontaktu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down