GEA bude poprvé vystavovat nového krmného robota na veletrhu EuroTier. GEA bude poprvé vystavovat nového krmného robota na veletrhu EuroTier. Představí DairyFeed F4500, nové řešení pro moderní mléčné farmy. Jde o přesné automatizované krmení na mléčných farmách s hlášením a kontrolou v reálném čase.
Gea uvádí na trh svůj GEA DairyFeed F4500, autonomně řízený krmný robot. Jako jeden z předních výrobců dojicích a krmných systémů se GEA zaměřuje na dodávání automatizace a digitálních řešení zemědělcům pro udržitelnější produkci mléka. Nový krmný robot je navržen tak, aby pomohl mléčným farmám snížit jejich uhlíkovou stopu a provozní náklady a zároveň zvýšit flexibilitu. GEA DairyFeed F4500 bude zpočátku k dispozici v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii a Švédsku ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Globální spuštění bude následovat postupně v roce 2023.
Rostoucí náklady na krmivo, omezená zemědělská práce a méně předvídatelné vzorce počasí jsou některé z největších výzev, kterým dnes čelí mléčné farmy. K tomu se přidává značné množství práce spojené s dodáváním správné krmné směsi několika skupinám zvířat současně a cíleným způsobem pro optimální životní podmínky a produktivitu zvířat. Na základě téměř 35 let zkušeností s krmením byl nový GEA DairyFeed F4500 navržen tak, aby tento úkol zvládl nezávisle u stád až 300 krav. Zároveň využívá inovativní senzorovou technologii ke snížení plýtvání krmivem na minimum, což šetří čas, peníze a přírodní zdroje.
Robot běží čistě na elektřinu a může být dobíjen ekologickým způsobem pomocí obnovitelných energií. Pro jeho instalaci není nutná žádná velká rekonstrukce na farmě a krmné boxy lze také snadno umístit podle potřeby. Instalace GEA DairyFeed F4500 zahrnuje také automatické mapování farmy pomocí laserových skenerů, včetně definice referenčních bodů a trasy jízdy. Jakmile jsou boxy vhodně naplněny, robot provede veškerou zbývající práci. Přesně zváží optimální směs pro každou skupinu zvířat včetně přísad, smíchá je a krmí je v požadovaných časech. Dokonalá směs, velikost porce a frekvence krmení nakonec zlepšují výkon, stejně jako dobré životní podmínky a zdraví krav. Zároveň snižuje uhlíkovou stopu, protože vysoce výkonné dojnice vypouštějí méně metanu díky optimální dávce. Různé senzory umožňují robotu měřit zbytky, míchat kvalitu a složení krmiva, což umožňuje automatické úpravy postupů podávání a hlášení.
Robot je propojen se systémem řízení stád GEA DairyNet a lze jej pohodlně sledovat a ovládat z mobilních zařízení v reálném čase. Kromě toho, že poskytuje zemědělským podnikům maximální flexibilitu v jejich pracovních procesech, činí také práci zemědělce atraktivnější s lepší rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem.
Na obrázku je nový krmný robot GEA DairyFeed F4500, který jezdí zcela autonomně a neustále poskytuje správnou krmnou směs pro různé skupiny zvířat (Obrázek GEA)
Podle tiskové zprávy GEA*