12.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bartákův hrnec získal Ekostatek Vlkaneč

Koncem května se vyhlašovalo ocenění pro nejlepšího ekologického zemědělce za rok 2017. Cenu zvanou Bartákův hrnec pro loňský rok získal Ekostatek Vlkaneč za desetileté ekologické hospodaření na dvanácti hektarech orné půdy, travních porostů, sadů a zeleniny i bylinek, za vybudování zpracovny vlastní bioprodukce, a také za dlouhodobou propagaci ekozemědělství a hlavní autorství metodiky pro malé zpracovatele ovoce a zeleniny z ekostatku. Ekostatek Vlkaneč vybrala správní rada NFBH z návrhů veřejnosti.

Ve Vlkanči přesypal z keramického Bartákova hrnce Stanislavu Svatoňovi a jeho přítelkyni Dianě Benšové čerstvě ražené dvacetikoruny v hodnotě 30 000 korun Roman Rozsypal, bývalý ředitel kontrolní společnosti Biokont CZ. Diplom s titulem „Nejlepší ekologický zemědělec za rok 2017“ s blahopřáním předal předseda Nadačního fondu Bartákův hrnec Miloslav Knížek a členové SR. Úspěšným hospodářům blahopřála manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková a správce RC PRO-BIO Vysočina Tomáš Klejzar, protože Ekostatek Vlkaneč je členem Svazu. Slavnostního předání se zúčastnili někteří bývalí držitelé Bartákova hrnce a z Pustějova přivezli Hrnec loňští držitelé, manželé Šelongovi.

Letos nemohl být přítomen zakladatel akce, historicky první náměstek pro ekologické zemědělství, Richard J. Barták, kterému bude 87 let a je v péči rodiny. Ten každoročně putovní Hrnec a finanční obnos předával. Jak vzpomněl Roman Rozsypal, akce začínala v Nadaci rytíře Františka Horského a první držitelkou ocenění byla Růžena Rebrošová z Osvětiman v roce 1993. Nechyběl ani Jaroslav Netík, držitel Hrnce za rok 1995, tehdy nejmladší ekosedlák.

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 7/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down