10.01.2023 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Beta-karoten jako zdroj vitamínu A pro psy a kočky

Pro mnoho druhů je beta-karoten prekurzorem vitamínu A (provitamín A), ačkoli jeho role v této funkci je u psů a koček diskutabilní. β-karoten je jedním z více než 600 karotenoidů. Tyto sloučeniny jsou molekuly se 40 uhlíky, které nejsou rozpustné ve vodě. Existují jako dlouhé polyenové řetězce s konjugovanými dvojnými vazbami nazývanými chromofor, což je část, která absorbuje světlo a vytváří barvu.

Je známo, že β-karoten je absorbován gasteointestuinálním traktem (GI) jak u psů, tak u koček, ale poté se liší jejich metabolismus. Organismus kočky je považován za velmi neúčinný při přeměně β-karotenu na retinol. První zprávy naznačovaly, že kočky postrádají měřitelnou aktivitu štěpení β karotenu ve střevní stěně, ačkoli novější důkazy naznačují, že mohou provádět určitou konverzi, ale velmi pomalu. Dále nehromadí β-karoten ve svých tkáních (tuk), což naznačuje, že suplementace předem připraveným vitamínem A by měla být vždy normou, zatímco psi hromadí β-karoten ve svých tkáních a přeměňují na retinol. Kromě jeho provitamínové role u psů a možná i menší podpory u koček existují další aplikace β-karotenu v některých produktech, z nichž nejvýznamnější je silný antioxidant jak z hlediska fyziologie zvířat, tak jako antioxidant a podpora imunity. Obvykle je β-karoten v krmivech s tvrzením na obalu „obohacení antioxidanty“, protože je relativně snadno měřitelný a ve spojení se zeleninou v krmivu je spotřebitelům srozumitelný a lze navíc zakoupit i doplňkové formy. Jediným problémem je, že β-karoten se snadno oxiduje za vysokých teplot a přítomnosti kyslíku s úrovní, která může za určitých okolností překročit až 75 %. Vzhledem k tomu, že se jedná o drahou složku, může být tato praxe v některých recepturách krmiv (např. extrudované granule) zakázána. β-karoten může být dodáván přírodními složkami a doplňkovými koncentráty.

Doplňkové nebo koncentrované formy β-karotenu jsou odvozeny z jednoho ze tří procesů. Tradiční cesta vede přes fyzikálně-chemickou extrakci z rostlinného materiálu. Biologická dostupnost syntetických a čištěných přírodních extraktů β-karotenu v jejich olejové formě je vysoká. Pro srovnání je biologická dostupnost v ovoci je střední a nižší u zeleniny, ačkoli zelenina má vysokou koncentraci, která může poskytnout významný čistý přínos pro stravu. Prosté obohacení stravy β-karotenem může poskytnout dostatek vitamínu A za ideálních podmínek pro psy. U kočky může dojít k určité konverzi, i když nízké.

Stručně: Role β-karotenu jako zdroje vitamínu A je diskutabilní pro diety psů a koček. Je známo, že β-karoten je absorbován z GI jak u psů, tak u koček, ale poté se liší v jejich metabolismu. β-karoten může být dodáván přírodními složkami a doplňkovými koncentráty.

Zdroj: PetFood Industry

Podrobněji v časopisu Krmivářství 1/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down