Chov skotu, respektive produkce mléka je pro zemědělskou společnost Agrodam Hořepník, s r. o. hlavní a současně i jedinou podnikatelskou aktivitou v živočišné výrobě. Praxí prověřenou pravdu o tom, že každá specializace něco stojí si chovatelé hospodařící v podmínkách Vysočiny mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Naplánovaná modernizace provozu se však pomalu a jistě schyluje ke zdárnému konci a začíná přinášet podnikem tolik očekávaný efekt.
Hlavním předmětem podnikání společnosti Agrodam Hořepník, s r. o., která vznikla v roce 1993 transformací bývalého zemědělského družstva je klasická zemědělská prvovýroba, kterou ještě doplňuje silniční doprava, hostinská a obchodní činnost a stavební práce.
Obhospodařuje 870 ha zemědělské půdy, z níž je 720 ha orné a zbývající část připadá na trvalé travní porosty. Kromě produkce tržních plodin je rostlinná výroba společnosti zcela podřízená potřebám živočišné výroby. Pokud jde o zastoupení tržních plodin, tak z hlediska výměry mají klíčovou roli obiloviny (ječmen ozimý, ječmen jarní, pšenice ozimá, tritikale), které pěstují na 270 ha, dále řepka (120 ha) a brambory.
„Brambory pěstujeme na výměře 105 ha. Z této plochy děláme asi na 20 ha průmyslové odrůdy jako je Kuras, Vladan nebo Eurostarch, na dalších 55 ha pěstujeme konzumní brambory v zastoupení odrůd Princess, Dali, Satina, Adéla, Anuschka, Merida, Primadonna a Rafaela a na zbývajících 30 ha produkujeme množitelské brambory. Ty reprezentují odrůdy Princess, Dali, Satina, Primadonna, Rafaela, Adéla, Carerra, Anuschka, Merida, Eurostarch, Finka, Jitka, Barbora, Vladan, David, Nancy a Martina. V roce 2008 jsme s podporou finančních prostředků z Evropské unie postavili novou bramborárnu s aktivním větráním a zvlhčováním, kde uskladníme asi 1200 tun konzumních brambor. Zakoupením nové příjmové linky s tříděním a plničem palet v letošním roce jsme ještě zefektivnili vlastní sklizeň brambor. Pokud jde o zbývající obhospodařovanou výměru, tak na 250 ha děláme krmné plodiny, respektive jetel, kukuřici a směsky. Dále máme asi 150 ha luk. Říká se, že louka je matka polí. Když se o ni dobře staráte, tak šetříte pole. Pravidelně každé tři, čtyři roky louky obnovujeme, je to sice náročné, ale svůj nenahraditelný efekt to přináší. Zaměstnáváme osmatřicet pracovníků a řekl bych, že v dobré věkové struktuře. Nemůžeme si stěžovat ani na nedostatek zájemců o práci, ani na úroveň odvedené práce. Lidé jsou spolehliví, jsou rádi že mají práci, která je na poměry Vysočiny a zemědělství dobře zaplacená. V sezoně ještě najímáme brigádníky, zejména důchodce nebo studenty na třídění a sběr brambor, na selekce, na sběr kamene apod. Ve vesnici jsme jediní, kdo ve větším rozsahu nabízí zaměstnanost a místní si to dobře uvědomují,“ řekl v úvodu hlavní jednatel a agronom společnosti Ing. Vladimír Mezera.
Celý článek najdete v zářijovém čísle časopisu Náš chov