Bezpečnost zvířat a jejich pohoda a zdraví (část 2 – analýza rizik)

Welfare do velké míry ovlivňují podmínky prostředí, výživa zvířat, vlastní manipulace a chovatelské a veterinární zákroky. Vzhledem k tomu, že zvířata držená v zajetí přicházejí do přímého kontaktu s člověkem, je zapotřebí, aby byla hospodářská zvířata od narození navykána na přítomnost člověka, kontakt s ním a provádění základních chovatelských úkonů a používání chovatelských zařízení, vybavení a pomůcek.

Jak z chovatelského hlediska, tak z pohledu zajištění dobrého welfare, je stres nežádoucí. Při vlastním zacházení se zvířaty jsou důležité zejména jednotlivé způsoby a účel manipulace, přičemž významným faktorem, který snižuje pohodu zvířat, je tzv. negativní handling (bolestivé úkony, odchyt anebo neadekvátní zacházení). Jedná se tedy o veškeré úkony, které vyvolávají ve zvířatech úzkost. Cílem chovatelů by mělo být předcházení vzniku onemocnění zhodnocením rizik.

Na základě analýzy rizik si můžeme položit různé otázky.

  • Jak správně dojit zvířata a pečovat o dojicí zařízení, aby se minimalizovalo riziko vzniku mastitid?
  • Jak zajistit hygienu chovného prostředí, čistotu a zdraví dojnice, aby se minimalizovat vznik mastitid?
  • Jak minimalizovat riziko vzniku zranění během ustájení?
  • Jak minimalizovat riziko výskytu hmyzu a hlodavců v chovech?

Vysoké užitkovosti mohou dosáhnout především zdravá zvířat. Bezpečnost zvířat lze ovlivnit správně řešeným ustájením a ošetřovatelskou péčí, a to zejména v oblasti prevence různých úrazů, odřenin anebo onemocnění končetin a vemene. Na základě hodnocení jednotlivých rizik si chovatel může vytvořit doporučení k eliminaci anebo minimalizaci rizikových faktorů, jejichž důsledkem by mohlo být zhoršené zdraví či pohoda zvířat.

MVDr. Lenka Kudělková, Ph.D., Ústav ochrany zvířat, welfare a veřejného veterinárního lékařství, FVHE, Veterinární univerzita Brno

 Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down