14.02.2019 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bílkovinná krmiva ve výživě prasat

Výživa prasat je jeden z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o rentabilitě chovu. Největší podíl na nákladech v chovech připadá na krmiva, což je důvodem, proč se chovatelé hospodářských zvířat snaží najít vhodné alternativy, zejména k sóji a obilovinám. Při používání těchto krmných komponent je nutné dbát na to, aby vyhovovaly požadavkům specifikovaným v zákoně o krmivech a neměly negativní vliv na zdraví zvířat, lidí a kvalitu živočišných produktů. V rámci Evropy je potřeba zvýšit efektivitu produkce, hledat nová alternativní krmiva, zejména zdroje bílkovin, s jasným záměrem minimalizovat závislost na dovozu a zvýšit soběstačnost Evropy.

Sója tvoří přibližně 60 % produkce bílkovinných krmných komponent. V zemích Evropské unie je produkován zejména řepkový a slunečnicový extrahovaný šrot (asi 80 % produkce), zatímco u sóji to jsou jen tři procenta. Soběstačnost evropských producentů krmiv, z hlediska bílkovinných komponent, je pouze 32 %, to znamená, že zbytek se musí dovézt ze zemí mimo EU. To činí sektor chovu prasat v Evropě citlivým vůči kolísání cen a nestálosti trhu.
Z hlediska udržitelnosti je jasné, že produkce bílkovinných krmiv v Evropě potřebuje podporu. Podle odborníků existují dvě možnosti. První z nich je snížit spotřebu bílkovinných krmiv. Toto opatření se týká jak farem samotných, které sníží jejich množství v krmných směsích a začnou využívat metody tzv. precizního farmaření, tak konzumentů, kteří sníží spotřebu masa (zejména díky omezení plýtvání potravinami). Druhou možností je zvýšení produkce bílkovinných krmiv, tedy i tzv. alternativních. Tato možnost vyžaduje určité úpravy legislativy EU, protože ne všechny alternativní zdroje, které se jeví jako perspektivní, jsou v současné době povoleny. Za perspektivní jsou v současnosti považovány například mořské řasy, křídlatka, listy plodin, které zbudou po sklizni (např. cukrovky), ale také hmyz. Různé druhy řas mají výhodu, že se při jejich produkci nevyužívá zemědělská půda.*
Více se dočtete v článku Ing. Evy Václavkové a Ing. Jaroslavy Bělkové, který vyjde v týdeníku Zemědělec

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down