Bioplyn pro energetickou transformaci – ne fosilním palivům

EnergyDecentral 2024 se bude konat 12. až 15. listopadu v Hannoveru. Přední veletrh decentralizovaných dodávek energie proběhne souběžně s výstavou EuroTier a Inhouse Farming Feed & Food Show. Z rozhovoru s Horstem Seidem, prezidentem Německého bioplynového svazu, vyplynul jasný signál ve prospěch bioplynu.

„Ve strategii německé vlády pro elektrárny nenajdete slovo bioplyn,“ tak popisuje Horst Seide, prezident německé asociace pro bioplyn, situaci ve svém oboru před konferencí EnergyDecentral 2024, která se koná v německém Hannoveru od 12. do 15. listopadu. V rozhovoru pro DLG (Německá zemědělská společnost) Seide vyzývá k jasnému signálu ve prospěch bioplynu a poskytuje vhled do technologií, které budou k vidění na výstavišti v německém Hannoveru. „Bioplyn dokáže vše, co fosilní LNG (zkapalněný zemní plyn), a ve srovnání s dovozem vodíku je k dispozici okamžitě a regionálně. Přesto ve strategii německé vlády pro elektrárny nenajdete slovo 'bioplyn'," vysvětluje Horst Seide, prezident Německé asociace pro bioplyn, situaci několik měsíců před zahájením veletrhu EnergyDecentral. „V elektroenergetice, kde je bioplyn z hlediska tržeb nejsilnější, to v tuto chvíli nevypadá dobře. Máme tu velké množství závodů, které potřebují následné financování,“ dodává.

Cesta bioplynových stanic k flexibilnější budoucnosti

Podle Seideho je v současné době v provozu téměř 10 000 zařízení s celkovým výkonem kolem šesti gigawattů, které ročně vyrobí více než 33 terawatthodin elektřiny. To odpovídá přibližně šesti procentům spotřeby elektřiny v Německu a stejnému množství tepla, které se spotřebovává především ve venkovských oblastech. „Pro stovky zařízení skončí v příštích několika letech odměňovací období podle zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG),“ říká prezident Bioplynové asociace. „Nedávná kola výběrových řízení na následné odměny byla třikrát přeplněna.“ Seide je přesvědčen, že bez výrazného zvýšení objemu zakázek v takzvaném „běžném segmentu“ nebude možné udržet portfolio bioplynových stanic na současné úrovni.

„Jen v tendru na biomasu je potřeba nejméně 1800 megawattů ročně, aby se stabilizoval stávající počet elektráren,“ říká Seide. Zároveň je třeba bioplynové stanice vést do flexibilnější budoucnosti. Aby se podpořila přeměna bioplynových stanic, měla by být přirážka za flexibilitu přizpůsobena inflaci a vyšším úrokovým sazbám a zvýšena alespoň na 120 eur za kilowatt.

Kombinovaná výroba tepla a elektřiny má zásadní význam

Pokud jde o vytápění obcí prezident Německého bioplynového svazu zdůrazňuje, že bioplynové stanice mají výhody, protože mohou skladovat bioplyn a biometan po určitou dobu a sezónně. To znamená, že množství elektřiny vyrobené elektrárnami může být mnohem lépe distribuováno ve flexibilním provozu přizpůsobeném dodávkám větrné a solární energie: prostřednictvím dodatečných zásobníků. V roce 2023 bylo v Německu vyrobeno více než 14 terawatthodin tepla pomocí kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET) přímo v bioplynové stanici. !“To znamená, že teplárna hraje klíčovou roli v přechodu na vytápění obcí,“ říká Seide. „Druhou možností, o které mluvíme, je přeměna bioplynu na biometan. V roce 2023 bylo z biometanu vyrobeno přibližně 4,9 terawatthodin tepla pomocí kogeneračních jednotek nebo spaloven v síti zemního plynu.“

Jaká je úroveň?

I když biometan může být dodáván přímo do sítě, a proto je zajímavý pro spotřebitele s plynovým vytápěním, Seide se domnívá, že rostoucí trh je na velmi nízké úrovni. Biometan má v současné době v německé rozvodné síti zemního plynu podíl pouze jedno procento, a proto podle Seideho nehraje hlavní roli v dodávkách tepla. Většina z nich se přeměňuje na dálkové a lokální vytápění a elektřinu v kombinovaných teplárnách a elektrárnách. Celkem množství tepla dodaného z bioplynu a biometanu v roce 2023 pokrylo potřeby 1,8 milionu domácností.

REPowerEU: strategie transformace evropského energetického systému

Cílem strategie REPowerEU, kterou Evropská komise zahájila před dvěma lety, je snížit závislost na fosilních palivech z Ruska a urychlit přechod na klimaticky neutrální energii. Nedílnou součástí strategie je akční plán, jehož cílem je zvýšit do roku 2030 produkci biometanu v EU na 35 miliard metrů krychlových ročně. „Inovace a finanční podpora pro zvýšení výroby bioplynu hrají klíčovou roli,“ říká prezident Německého bioplynového svazu. „K dosažení ambiciózního cíle EU potřebujeme přibližně 5000 nových bioplynových stanic.“ Seide věří, že je to reálné. „V rámci EU vidíme, že sousední země, jako je Francie, masivně rozšiřují sektor bioplynu a biometanu. Stejně tak se Německu podařilo vybudovat přibližně 6000 bioplynových stanic za méně než deset let po roce 2006.“

Nebezpečí technologické závislosti na zahraničí

Seide vidí velký problém v počtu nově budovaných bioplynových stanic. V roce 2022 bylo v Německu vyřazeno z provozu přibližně 30 bioplynových stanic ve srovnání s více než 100 nově postavenými. Podle Seideho brání potřebnému rozšíření využití bioplynu v Německu příliš mnoho právních překážek a pomalé schvalovací postupy. Pokud bude vývoj v Německu pokračovat jako dříve a dotace zůstanou stejně restriktivní jako nyní, existuje podle Seide riziko, že Německo zůstane pozadu i technologicky. „Převážně středně velké společnosti v oboru patří k předním tahounům inovací v Evropě. Většina těchto společností bude vystavovat na výstavišti v německém Hannoveru. Existuje však riziko, že se tato odbornost, která byla budována více než 20 let, bude stále více přesouvat do zahraničí, protože tam je na rozdíl od Německa stále kladen důraz na bioplyn.“*

Tisková zpráva DLH

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down