21.11.2019 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biosekurita také v chovech malých přežvýkavců?

Biosekurita se stala nepostradatelnou součástí managementu zejména v chovech prasat a drůbeže. Vzhledem k rizikům vyplývajícím jednak z nákazové situace v zemích, odkud se k nám dovážejí plemenná zvířata, ale nakonec i z přirozeného šíření přenašečů virových infekcí v důsledku globálního oteplování, se však blíží doba, kdy se zajištění biologické bezpečnosti stane standardním opatřením i pro chovatele malých přežvýkavců.

Biosekurita představuje souhrn preventivních opatření zamezující zavlečení nebezpečných nákaz na naše území a jejich šíření mezi chovy. V tomto smyslu se přijatá opatření dělí na externí a interní. Její zavedení u malých přežvýkavců chovaných na pastvině je v dosavadní chovatelské praxi velmi obtížné, protože nelze zamezit nekontrolovatelnému kontaktu ovcí a koz s volně žijícími zvířaty ani lidmi.
„Dobrý management chovu respektuje dva základní principy, jednak naplnění základních potřeb zvířat, respektive welfare a jednak biosekuritu. To je předpokladem dosažení odpovídajícího zdraví a užitkovosti, které přinesou chovateli požadovaný profit. V chovech malých přežvýkavců je zavedení a dodržování zásad biosekurity nejen vhodné, ale i účinné. Náklady spojené se snížením výskytu onemocnění ve finále vedou k poklesu nákladů za veterinární péči. Žádný plán není nikdy stoprocentně spolehlivý, ale prevence je vždy levnější než léčba,“ konstatoval ve svém vystoupení na ovčácké konferenci v Koutech u Ledče nad Sázavou doc. MVDr. Pavel Novák, CSc., z VÚŽV, v. v. i.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down