Boj proti smrtící viróze

Africký mor prasat je strašákem chovatelů prasat takřka na celém světě. V posledních třech letech se nákaza objevila nejenom v Asii, ale virus byl zjištěn i na území západní Evropy. Virem afrického moru prasat (AMP) již byla nakažena zvířata ve více než 55 zemích tří kontinentů. Tato vysoce nakažlivá choroba se může šířit mnoha způsoby.

K přenosu viru dochází při přesunech infikovaných a migrujícími divokými prasaty, ale také např. kontaminovaným krmivem, vozidel či osob, kteří s patogenem přijdou do kontaktu. Mezi příznaky infekce patří vysoká horečka, skleslost, ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjmy, zmetání, výrazné zčervenání kůže uší, břicha a končetin. Ztráty zvířat jsou značné a nejvirulentnější a nejnebezpečnější kmeny tohoto viru vedou k úhynu všech nakažených jedinců.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) publikoval zprávu o šíření viru AMP v Evropské unii, kde mimo jiné popsali opatření, která by měla být přijata v členských zemích v případě jednotlivých výskytů infekce na jejich území, tedy v případě, že se infikované zvíře či zvířata objeví v lokalitě, která je značně vzdálená od dosavadních míst rozšíření.

Virus AMP devastuje chovy prasat zejména ve východní Evropě a jihovýchodní Asii a jeho šíření se více či méně úspěšně potlačuje karanténou a porážkami. Naštěstí zatím nebyl zaznamenán přenos viru na člověka.

Před vědci a výzkumníky je ještě mnoho práce, aby byly splněny všechny požadavky na schválení nové vakcíny ke komerční produkci a plošnému využití. I když se tato vakcína zatím jeví velmi slibně, protože nabízí úplnou ochranu proti současným kmenům viru afrického moru prasat, tak si na ni chovatelé ještě určitě nějaký čas počkají.*

Připravila Ing. Anna Marcinková

Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2020

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down