Boj s mastitidami bez antibiotik

Na stránkách EuroTier Digital se prezentovala také izraelská firma Armenta. Ta vyvinula inovativní neinvazivní terapii na bázi technologie akustického pulsu.
Ztráty způsobené mastitidou mohou dosáhnout globální ztráty několika miliard dolarů ročně. Antibiotika už nejsou správnou odpovědí.

Novou léčebnou metodou je akustická pulsová technologie, také známá jako shockwave terapie. Je to multidisciplinární metoda, která byla používána posledních 35 let v ortopedii, fyzioterapii, sportovním lékařství, urologii a veterinární medicíně.

Akustická pulsová terapie (APT) klinických a subklinických mastitid může:

  • významně redukovat použití antibiotik,
  • významně snižovat ztráty mléka během léčby,
  • léčit subklinickou mastitidu během laktace,
  • zlepšit kvantitu a kvalitu mléka, pravděpodobně kvůli hojivému procesu poškozených tkání,
  • snížit vyřazování krav se subklinickou mastitidou pro nízkou mléčnou užitkovost a kvalitu mléka,
  • být alternativní léčbou při stání na sucho a zaprahování.

APT-X dává jasné řešení přímo do rukou zemědělce s okamžitým dopadem na frekvence snížení mastitid a zvýšení efektivnosti chovu dojnic. Vlastnostmi metody jsou bezbolestnost, možnost nepřetržitého dojení ošetřených krav, zvýšení zdraví krav a zlepšení dobrých životních podmínek zvířat, žádné vedlejší účinky a neinvazivnost. Důležitá je i krátká doba léčby během dojení.

Pro ošetření vemene se používá ruční zařízení APT-X, vzduchová nádrž (umožňuje ošetřit 10–12 krav před další náplní), řídicí jednotka (poskytuje digitální zobrazení informací potřebných pro management léčby) a aplikátorový modul (AM).

Před použitím APT-X se identifikuje infikovaná kráva podle vysokého počtu somatických buněk v mléce nebo viditelných známek infekce. Vlastní ošetření začíná bohatým nanesením ultrazvukového gelu na kůži infikované čtvrti a na špičku aplikátorového modulu. APT-X se přidrží proti povrchu ošetřované oblasti směrem vzhůru.

Výhodou je lehkost aplikátoru pro snadné ruční použití bez zásahu do každodenního provozu mléčné farmy. Krávy pulzy dobře snášejí a terapie nemá žádné vedlejší účinky.

Podrobněji v časopisu NCH4/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down