Ve Francii je od roku 2023 povinné určování pohlaví vajec in-ovo, aby se zabránilo hromadnému vybíjení kuřat kohoutků. Nyní se však objevil vážný spor ohledně rozdělení nákladů, které se odhadují na 40–50 milionů eur ročně. Producenti vajec obviňují francouzské supermarkety z porušování předchozích dohod a vyhrožují zastavením dodávek vajec.
V létě roku 2022 se psalo, že in-ovo sexing je již zaveden v Norsku, Španělsku, Belgii, Německu a Nizozemsku. Bude se jen rozšiřovat, protože náklady na jeho integraci do líhní budou nadále klesat a spotřebitelé si budou tento koncept více uvědomovat. Na podzim pak, že ročně jsou na celém světě utraceny miliardy kuřat kohoutků, protože nesnášejí vejce a nejsou vhodní pro produkci masa. Tato praxe čelí stále většímu tlaku ze strany organizací na ochranu zvířat a široké veřejnosti. V reakci na to několik zemí, zejména v Evropě, zavedlo legislativu zakazující vybíjení kohoutků. Jako první takové zákaz v lednu 2022 zavedlo Německo, následované Francií a Itálií. Ale v současné době není technologie in-ovo sexing v americké produkci vajec používána. Americké společnosti se však začínají zavazovat k převedení části své produkce vajec na in-ovo sexing se zavedením během roku 2025.
Smlouvy na připlacení nákladů
Ve Francii (a může to být podobné v jiných zemích Evropy) se v mnohostranné dohodě podepsané v roce 2023 producenti, distributoři a maloobchodníci dohodli, že budou účtovat příplatek 59 centů za 100 vajec z prodejních cen jako příspěvek k investicím, které musí producenti vynaložit do nezbytného zařízení pro sexování in-ovo. Tato dohoda však byla pouze dočasná a vypršela 28. února 2025, což vyžaduje nová ujednání o pokračování těchto postupů.
Dohoda je v nedohlednu
Přestože jednání probíhala již několik měsíců před vypršením smlouvy, neexistují žádné známky dohody. Maloobchodníci se snaží rozšířit jakékoliv nové finanční systémy a zahrnout do nich velkoobchodníky s vejci, ale neshody ohledně podmínek pro všechny zúčastněné strany zůstávají hlavním kamenem úrazu. „Velké supermarkety v naší zemi blokují každou diskusi o dosažení dohody o financování, což by v konečném důsledku znamenalo, že účet by museli zaplatit producenti,“ uvádí meziprofesní organizace pro vaječný průmysl ve Francii CNPO. K jejich překvapení se supermarkety se na poslední chvíli – bez udání důvodu – odmítly zúčastnit schůzky na ministerstvu zemědělství, která byla speciálně organizována za účelem vyřešení sporu a dosažení nové dohody.
Producenti to všechno nezaplatí
Svaz producentů drůbeže CFA jde ještě o krok dále: „V posledních několika měsících bylo mnoho příležitostí, kdy byla dohoda na dosah, ale supermarkety vždy řekly 'ne'. Několik dní před uzávěrkou ukazovali obchodníci svou pravou tvář. Neprojevili žádnou úctu, ani ministrovi, který je pozval ke stolu, ani zástupcům producentů vajec, kteří až do Paříže docestovali.“ Organizace dodává: „Jsme tímto postojem znechuceni. Producenti vajec v žádném případě nezaplatí všechny náklady na povinné in-ovo sexování. Okamžitě přestaneme dodávat vejce do jakéhokoli supermarketu, který je za toto zablokování zodpovědný. Vždy můžeme vyvážet naše vejce do jiných zemí, kde by stejně dostali lepší cenu, jako jsou Spojené státy, kde jsou vejce nedostatkovým zbožím kvůli vážné epidemii ptačí chřipky.“ (pozn. jen aby to nezmařilo zavedení cel).*
Zdroj: Poultry Worl a web