Výsledek hlasování z minulého týdne nevyhnutelně povede k období nejistoty v celé řadě oblastí, které jsou životně důležité pro britské zemědělce. Uvedl to Meurig Raymond, předseda britského zemědělské skupiny NFU. Dodal, že NFU bude plně a konstruktivně spolupracovat s britskou vládou, aby vznikla nová opatření. To se musí stát co nejdřív.
Členové Národní unie farmářů (NFU) chtějí oprávněně znát dopad odchodu z EU na jejich podniky. Britské zemědělství musí být ziskové a zůstat konkurenceschopné, protože je základem pro potravinářský průmysl, tedy největší britský výrobní sektor.
farmářů se bude řídit těmito zásadami:
Odvětví produkce drůbežího masa
Předseda NFU pro oblast chovu drůbeže Duncan Priestner řekl, že hlavní prioritou nyní bude zajistit dostatečný počet lidí ochotných pracovat na farmách a v zpracovatelských závodech. V EU je volný pohyb za prací, a to bude pro drůbežářský průmysl dobré, ekonomická migrace je v této souvislosti důležitá. Trh musí podle něj být spravedlivý, nejen pro vývoz z tmavého masa a obchodování s cennými papíry. Takže se bude požadovat ujištění o obchodních pravidlech a podpora ze strany vlády a bude nutné, aby předpisy vycházely z vědeckých poznatků. Výzkum a vývoj potřebují dostatek zdrojů a podporu. Musí se v nejbližších letech zajistit, aby počáteční nejistotu kolem rozhodnutí Spojeného království nahradila důvěra a ochota investovat. "
British Poultry Council a výsledek hlasování
V rozhovoru pro časopis Poultry Word, řekl John Reed, předseda British Poultry Council (BPC – skupiny, který se na národní úrovni zabývá prodejem drůbežího masa), že byl zklamaný s výsledkem referenda, ale dodal, že je ještě příliš brzy na to, aby se vyjádřil ke konkrétním otázkám. Jako většina podniků, se obávají kolísání měnových kurzů a libry. Dodal, že jízda bude drsná a že budou vítězové a poražení, ale drůbežářský průmysl je velmi pružný a podařilo se mu fungovat bez vládní dotace. Je si jistý, že v tomto duchu se bude ve výrobě drůbežího masa pokračovat. John Reed byl také znepokojení tím, že DEFRA (Britské Ministerstvo životního prostředí, potravinářství a zemědělství) nemá jakýkoliv plán B. BPC strávilo čtyři roky jednáními na bilaterální úrovni s Čínou, aby producenti získali přístup k jejímu rozsáhlému trhu. V současnosti neexistují objektivní důkazy, zda brexit nějak ovlivní toto rozhodnutí.
www.worldpoultry.net