Ve třetím letošním čísle časopisu Náš chov se můžete těšit, že se mimo jiné dočtete o chladnokrevném plemeni koní. Plemeno českomoravský belgický kůň se ve specifických podmínkách Čech a Moravy vyvíjel a chová více než 130 let. Chovným cílem je chladnokrevný kůň dospívající ve třech letech věku, středního čtvercového rámce s dobrým osvalením, pracovitý a dobře ovladatelný, bez charakterových vad, pohyblivý, s pravidelnými prostornými chody odpovídajícími užitkovému zaměření plemene.
Převažující zbarveními jsou ryzáci až tmaví ryzáci se světlu hřívou a ohonem, v menší míře hnědáci, vraníci a nevybělující bělouši.
Na utváření plemene ČMB se největší mírou podíleli hřebci, synové, vnuci, pravnuci importovaných originálních belgických hřebců, kteří přísluší k významným liniím, založeným originálními belgickými hřebci. Český chladnokrevník je středního, dlouhého rámce v typu tažného koně. Má těžší hrubší a větší hlavu, silný, široký, vysoko nasazených krk, široký hřbet, svalnatou štěpenou záď. Je široký v prsou, má silné, lymfatické končetiny s krátkou spěnkou a výraznými rousy. Moravský chladnokrevník je v porovnání s českým menší, kratší a zavalitější. Má harmoničtější tělesnou stavbu, je ušlechtilejší, sušší a pohyblivější. Došlo ale k tvorbě jednotného typu českomoravského belgika, přizpůsobeného daným životním podmínkám, který se liší od typů ostatních zahraničních belgických plemen chladnokrevných koní.
Do vyhlášeného Národního programu ochrany a využití genetických zdrojů hospodářských zvířat se zařazují i genově nejkvalitnější koně ČMB. Hlavním důvodem zařazení plemene do národního programu je jeho unikátnost, populace ČMB patří ke genetickým zdrojům jako málopočetná populace. U jedinců plemene zařazených do genových zdrojů se nejméně po pět až šest generací používá čistokrevná plemenitba.*