Budou se chovat kožešinová zvířata?

Chov kožešinových zvířat v ČR má více než devadesátiletou tradici. Krizi tohoto nadějně rozvíjejícího se odvětví agrárního sektoru odstartoval po roce 1990 pokles cen kožek a zvýšení výrobních nákladů. Další část tuzemských farem s chovem norků a lišek zavřely požadavky vyhlášky č. 208/2004, které nabyly platnost od roku 2013.

V současné době se chovem masožravých kožešinových zvířat u nás zabývá asi sedm farem převážně rodinného typu. Provozované farmy jsou pod kontrolou státních dozorových orgánů, které dbají na dodržování souvisejících předpisů, respektive zákonů č. 166/1999 (o veterinární péči) a č. 246/1992 (na ochranu zvířat proti týrání) a dále nařízení Rady č. 1099/2009 o ochraně zvířat při usmrcování. Ani to však nemusí k provozování farmy s chovem kožešinových zvířat stačit.

„Další úbytek chovaných masožravých zvířat na farmách v tuzemsku zapříčinil neustálý mediální tlak vyvolávaný různými ochranářskými iniciativami. Do sdělovacích prostředků předávají zkreslené informace a odstrašující záběry z chovů kožešinových zvířat, které se nezakládají na pravdě s cílem legislativního zákazu jejich provozování. Vždyť u některých snímků uvedené GPS, které mají dokreslovat jejich autentičnost, se podle vyjádření Geodezie rozcházely až o 25 km. Další nekalou praktikou je používání starších ilustračních obrázků z farem, které již zanikly. Vzhledem k tomu, že obdobné farmy bývají na odlehlém místě, pro některé členy ochranářských iniciativ není problém vlézt do oploceného areálu, kde stresují zvířata a potom je natáčejí. Bohužel, jen u toho ale nemusí skončit.  Také nám v roce 2005 pustili všechna zvířata. Obávali jsme se reakce ze strany místních lidí, protože lišky i norci se samozřejmě sháněli po potravě a plenili jejich kurníky a králíkárny. Nikdo se ale na nás nezlobil, protože věděli, kdo je za vzniklou situaci zodpovědný. Přímé a nepřímé škody na zvířatech a oplocení farmy byly tehdy vyčísleny částkou 1 200 000 Kč.,“ posteskl si dlouholetý bývalý předseda Svazu chovatelů kožešinových zvířat František Ducháček.*

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec a odborném měsíčníku Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,
    potřebovali bychom cca 20 ks liščat pro ověřování nové vakcíny proti vzteklině. Mohou to být liščata i z faremního chovu. Potřebovali bychom adresy, kde se lišky chovají, abychom jich mohli s naší nabídkou oslovit. Nebo alespoň jméno odpovědné osoby, s kým bychom mohli jednat.
    Předem děkujeme. Jsme firma Bioveta, všechna povolení máme.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down