Budou se u nás vykrmovat kanečci?

Chirurgická kastrace kanečků coby efektivní způsob eliminace kančího pachu z vepřového masa má v chovech prasat Evropské unie zřejmě odzvoněno. Její konec odstartovala v roce 2010 podepsaná Bruselská deklarace, v níž se pod sílícím tlakem ochranářských iniciativ členské státy zavázaly skončit se zmiňovanou tradiční metodou do roku 2018. Z povolených alternativ se nabízí i výkrm kanečků.

Zákaz konvenční kastrace v chovech prasat byl také hlavním bodem konference, kterou 26. února 2014 uspořádala katedra speciální zootechniky ČZU v Praze ve spolupráci se Zemědělskou společností při ČZU v Praze. Z vystoupení domácích  specialistů i slovenských odborníků se asi padesátka účastníků akce, která se odehrála na akademické půdě v pražském Suchdole, dozvěděla, co dalšího z mnoha omezení Evropské unie přinese. Ať už z pohledu chovatelské praxe, nebo jateckých provozů, tržní sítě obchodních řetězců a nakonec i spotřebitelů.

 

Legislativa chirurgickou kastraci nezakazuje

Přestože chirurgickou kastraci bez anestesie nezakazuje žádný oficiální evropský předpis, Evropská komise podporuje pod tlakem organizací zabývajících se ochranou zvířat její ukončení. Volba jiné alternativy, která by spotřebitele ochránila před kančím pachem, je víceméně postavena na dobrovolnosti.

„Hlavním smyslem tradičního způsobu kastrace je ochrana spotřebitele před kančím pachem! Není to nic, co by chovatelé chtěli dělat. Vždyť tento zákrok jenom zvyšuje náklady a k tomu i riziko zdravotních komplikací. Navíc se u kanečků dosahuje lepších parametrů růstu. Udává se, že při porážkové hmotnosti, která se u nás pohybuje mezi 110 až 114 kg, se kančí pach zjistí asi u čtyř až pěti procent jatečních zvířat. Dalo by se říci, že pokud přestaneme kastrovat, tak se vlastně nic nestane. Ovšem v přepočtu na množství porážek může uváděný podíl na kančí pach pozitivních zvířat nepříznivě zamíchat se spotřebou vepřového masa,“ uvedl v úvodní přednášce na aktuální téma předseda Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Ing. Jan Stibal.

Na aktuální téma dále vystopupili Ing. Ivan Bahelka, Ing. Pavel Grauer, Ing. Pavel Mezera, MVDr. Libor Borkovec, Ing. Miluše Abrahámová a Ing. Jaroslav Čítek. Více se dočtete v dubnovém číslu časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down