Budoucnost krmení bude v hydroponii

Společnost Bio Hydroponic Technology, SE se specializuje na navrhování a výrobu hydroponických systémů pro pěstování různých plodin v průmyslovém měřítku. Zaměřují se na na produkci hydroponického zeleného krmiva a biomasy pro bioplynové stanice. Technologie umožňuje pěstování krmiva po celý rok za jakýchkoliv klimatických podmínek. Jeden z kontejnerů společnosti jsme si prohlédli na brněnském výstavišti při veletrhu Animal Tech 2019.

Jak nám vysvětlil člen představenstva společnosti Bio Hydroponic Technology, SE Martin Beran, jejich přístup by vyřešil problémy s nedostatkem krmiv bez ohledu na počasí. Hydroponicky pěstovaná krmiva obsahují snadno stravitelné bílkoviny, tuky, vlákninu, vitamíny B a karoten. Během klíčení a růstu se používá čistá voda. Přivede se ke kořenům a po určité době se odvede a také se udržuje potřebná teplota a osvětlení.

Koeficient klíčivosti je 1 : 7, z jednoho kilogramu zrna se vyprodukuje tedy sedm kilogramů hydroponického zeleného krmiva (HZK). Například dojnice spotřebují jako krmivo i kořenový systém Již sedmý den klíčení dosahuje hydroponické krmivo vegetačního vrcholu a „sklízí se“. V hydroponickém komplexu je udržována potřebná vlhkost rostlin, pravidelná výměna vzduchu a potřebné spektrum osvětlení. Rostliny jsou umístěny na paletách, voda přichází s priodicky, rozlévá se nad všemi rostlinami a odčerpává se. Odborníci společnosti vyvinuli a implementovali technologii výstavby autonomních komplexů pro pěstování hydroponického zeleného krmiva v plně automatizovaných a snadno udržovatelných komplexech. Hydroponické instalace mají vysokou produktivitu od 500 kg do 100 tun za den. Doba návratnosti hydroponického komplexu je jeden až dva roky. Přitom automatizovaný řídicí systém potřebuje pouhých 60 minut lidské síly denně.

Pro malé farmy je vhodný kompaktní systém, kontejner, který se dá postavit poblíž stáje, s na výrobu 500 kg zeleného krmiva denně a je určen pro zhruba 100 kusů skotu. HZK 2000/5000/10 000 má výkon 2000, 5000 nebo 10 000 kg zeleného krmiva den a tyto komplexy jsou určeny pro asi 400/1000/2000 kusů skotu. Po celých 24 hodin denně, 365 dní v roce, bez ohledu na povětrnostní podmínky se v nich vyrábí čerstvé hydroponické krmivo vysoké kvality.

Hydroponická zelená krmiva pro hospodářská zvířata

Hydroponická technologie je odzkoušená evropskými i mimoevropskými farmáři už desítky let. Společnost Bio Hydroponic Technology nabízí jako první technologií, která umožňuje využití tohoto způsobu pěstování rostlin ve velkém pro zemědělství. Chovatelé mají možnost krmit zeleným krmivem bez ohledu na roční období. Je to jakoby svá zvířata pásli, ale z hydroponie dostávají i kořeny. V hydroponickém kontejneru za sedm dní po „zasetí“ semen, dosáhne hydroponické krmivo vegetačního vrcholu a jedna sedmina krmiva „sklidí“ a znovu se založí semeno nové. Každý den se v kontejneru vyprodukuje kontinuálně nejméně zhruba 450–500 kg krmiva. V hydroponických jednotkách lze pěstovat ječmen, oves nebo pšenici. Pokud jsou zrna v bio, eko kvalitě, sklízí sesamozřejmě biokrmivo.

Podrobněji v týdeníku Zemědělec.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down