21.12.2009 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost pro producenty mléka

Po zvýšení farmářský cen za mléko v roce 2007 se dostal tento sektor dlouhodobě do hluboké krize. V poslední době se ale objevují náznaky, že ceny se zlepšují. Společnosti Kemin a Adisseo pořádaly na konci listopadu jednodenní seminář o stavu světového trhu s mlékem a jeho perspektivách. Zúčastnili se ho evropští experti, aby vyhodnotili současnou situaci a nahlédli do budoucnosti odvětví.

Seminář se konal v Paříži a přednášeli na něm Gérard Calbrix, hlavní ekonom ALTA (French Dairy Procesors Association), Willem Koops, projektový manažer LTO International Milk Price Comparison z Nizozemska a Jaen-Francois Verdenal, prezident EDF (European Dairy Farmers) z Francie. Diskuse u kulatého stolu se zúčastnili také zástupci producentů a zpracovatelů mléka z Velké Británie, Španělska a Německa.

Produkce mléka za prvních sedm měsíců roku 2009 byla o 4,3 % nižší než ve stejném období roku 2008. Sektor se během prvního čtvrtletí roku 2010 může ujistit, že došlo k zásadním změnách na trhu s mlékem a v jeho spotřebě. Ale už nyní se předpokládá, že v některých regionech světa dojde k rychlejší nápravě.

 

Ceny mléka v roce 2009

Ceny mléka v posledních měsících letošního roku mírně stoupaly a zvýšily se i díky zvyšující se spotřebě mléka, růstu cen mléka v Evropě proti světovým. Trend nízkých cen se bude obracet směrem k růstu, ale z pohledu střednědobého, i když ceny budou vyšší v roce 2010  než letos nedosáhnou hodnot z roků 2007 a 2008.

Ceny mléka v říjnu a listopadu roku 2009 stoupaly, díky poklesu produkce mléka se očekává zvýšení cen průměrně až na asi 30 eurocentů za kilogram standardního mléka (4,2 % tuku a 3,4 % bílkovin).

Průměrná cena v září 2009 EU-25 byla 26 eurocentů za kilogram mléka. Devět kontinentálních evropských zemí mělo vyšší ceny mléka, než jaké byly například ve Velké Británii. Nejvyšší ceny za mléko se vyplácely na Kypru, a to 53 eurocentů a nejnižší v Litvě (16 eurocentů/kg).

Cena mléka byla v září 2009 v České republice 23 eurocentů a na Slovensku 21 eurocentů, ve Francii 30, v Německu 22, v Nizozemsku 28 eurocentů za kilogram mléka, průměr EU-10 v září 2009 byl 24 eurocentů za kilogram mléka. V meziročním srovnání to znamená, že ceny mléka v EU-25 klesly proti září 2008 o 25,3 % z ceny 35 eurocentů.

 

Optimismus do budoucnosti

V Evropské unii ceny mléka mírně rostly téměř po celý rok 2009. V říjnu mlékárny v Německu a Nizozemsku zvýšily platby farmářům, jak uvedl i Willem Koops z LTO.

Obecný pozitivní směr růstu cen je viditelný na mezinárodním i evropském trhu. Průměrná cena mléka v říjnu byla v EU 27, 06 eurocentů. Stoupající poptávka a nižší současná celosvětová produkce mléka přinášejí na trh rovnováhu.

Přestože ceny jsou relativně optimistické a mohou se stabilizovat kolem dobrého průměru až do konce prvního čtvrtletí 2010, rostoucí tendence pomalu mizí.

Až dosud má zotavení cen povahu řízeného vývoje. Velkou otázkou ale je, zda tento trend zlepšení bude pokračovat tak, jak byl nastartován. Je nutné trvalejší zotavení strukturálního nárůstu poptávky po mléčných výrobcích, ale zatím nejsou žádné náznaky, že se tak stane brzy.

 

Klíčové informace:

·   Seminář o obratu na světovém mléčném trhu se konal 25. listopadu v Paříži a pořádaly ho společnosti Kemin Industries, Inc. a Adisseo.

·   O cenách mléka přednášeli Gérard Calbrix z ALTA (French Dairy Procesors Association), Willem Koops, zástupce LTO a Jaen-Francois Verdenal, prezident EDF.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down