18.08.2022 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost ve šlechtění holštýnského skotu

Mastitida je zánětlivé onemocnění mléčné žlázy. V chovech dojeného skotu způsobuje značné ekonomické ztráty a zvyšuje náklady na výrobu mléka. Mastitidy se dělí podle průběhu onemocnění na klinické a subklinické formy. Mezi charakteristický a často jediný příznak subklinických mastitid patří zvýšený počet somatických buněk v mléce. U klinických mastitid bývá zjišťován otok, bolestivost a zarudnutí mléčné žlázy, případně mléku nepodobný sekret.

Závažnější případy jsou spojeny s celkovým narušením zdravotního stavu dojnice doprovázené horečkou, nechutenstvím, celkovým vyčerpáním a úhynem.

Cílem práce bylo vyhodnotit fenotypový vliv exteriéru holštýnského skotu k počtu somatických buněk v mléce a výskytu klinické mastitidy. Databázi pro analýzu poskytlo oddělení chovu skotu a oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. a Českomoravská společnost chovatelů, a. s. Údaje o výskytu klinické mastitidy byly zaznamenávány v šesti podnicích v České republice od roku 1997 do roku 2020. Hodnotily se dojnice na první laktaci.

Klinická mastitida byla sledována v sedmi obdobích laktace a souhrnně za celou laktaci. Pro analýzu byla dále použity data o počtu somatických buněk zaznamenané v rámci kontroly mléčné užitkovosti. Lineární popis zevnějšku zpracovávali pracovníci Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR, z. s., a pracovníci Českomoravské společnosti chovatelů, a. s.

K odhadu genetických parametrů byly použity záznamy od 17 622 dojnic ohodnocených v rozmezí od 30 do 210 dnů po prvním otelení. V naší analýze jsme se zaměřili na znaky mléčné žlázy a tělesnou kondici, která odráží celkový výživný stav dojnic. Z provedených analýz bylo zjištěno, že nejvyšší výskyt klinické mastitidy byl zaznamenán v první fázi laktace. Vyšší výskyt klinické mastitidy souvisel s náchylností dojnic vůči onemocněním během poporodního období. Vzájemný vztah výskytu klinické mastitidy a počtu somatických buněk naznačoval, že nedostatečně léčená klinická mastitida mohla přecházet do chronické a subklinické formy, která se projevovala zvýšeným vylučováním somatických buněk.

Více si přečtete ve Farmáři č. 8/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down