24.08.2021 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bulharsko potvrdilo tři nová ohniska ASF u prasat

Jedno z ohnisek v Bulharsku, stejně jako jedno a tři z posledních ohnisek v Polsku a Rumunskubyla identifikována ve významných komerčních stádech.
Koncem července potvrdily bulharské úřady první ohnisko afrického moru prasat u domácích prasat od října 2020. V té době byly zasaženy prostory ve východní provincii Varna ve stádě s asi 120 zvířat.

Od poloviny srpna potvrdila národní agentura pro bezpečnost potravin další tři ohniska nákazy. První z těchto ohnisek bylo na komerční farmě s 13 045 prasaty ve středu jižní provincii Pazardžik. Následující den bylo pět prasat na neregistrované soukromé farmě v sousedním Plovdivu pozitivně testováno na virus ASF. Nemoc byla potvrzena na rodinné farmě se 40 prasaty jen o den později. Také se nachází v Pazardžiku, tento prostor byl v okruhu 3 kilometrů od původní infikované farmy.

Polsko eviduje 10 nových ohnisek ve stádech prasat

Za poslední týden oznámil polský hlavní veterinární úřad 10 nových ohnisek ASF. Mezi postiženými farmami byla jedna s více než 1800 zvířaty ve východní provincii Lublin a další se 448 prasaty v sousední Subkarpatii. Každý se 7–120 prasaty, dalších osm postižených míst bylo v těchto a třech dalších provinciích. Čtyři z posledních ohnisek jsou popsána jako „primární ohniska“, zatímco ostatní byla pravděpodobně infikována předchozími ohnisky.

Letos to zatím činí 58 potvrzených ohnisek nákazy v zemi, což má přímý dopad na téměř 34 000 prasat.

Další ohniska na farmách hobby chovech v Rumunsku, západním Rusku

Rumunský veterinární orgán za poslední týden oficiálně evidoval dalších 96 ohnisek AST. Podle zpráv Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) k tomu došlo ve více okresech.

Od doby, kdy ASF poprvé vstoupila do země před více než třemi lety, jsou velkou většinou postižených stád malé chovy. Mnoho z nich se týkalo jen hrstky prasat. Poslední postižená ohniska však zahrnovala dvě velké jednotky na jihu země – každá s 27 000 až 30 000 zvířaty – a další na jihovýchodě s přibližně 8 300 prasaty. Tam údajně probíhá utracení zvířat. Mezi dalšími nedávnými ohnisky v Rumunsku bylo postiženo méně než 100 zvířat.

V ruském centrálním federálním okrese se počet ohnisek ASF od května v Jaroslavlské oblasti zvýšil na 25. Jednalo se o 776 prasat, z toho 165 uhynulo a dalších 201 bylo utraceno.

Naposledy byla ASF potvrzena ve dvou hobby stádech ve stejném okrese, která se týkala celkem 26 zvířat ve stejném okrese.

Od začátku srpna byla ohniska ASF potvrzena také v jednom nebo více domácích stádech prasat v Lotyšsku, Moldavsku a na Ukrajině a v řadě dalších ruských oblastí.

Situace ASF mezi evropskými divokými prasaty

Nejnovější aktualizace informačního systému o nákazách zvířat od Evropské komise (EK) zahrnuje 103 potvrzených ohnisek ASF. Ty byly ve volné přírodě osmi zemí v období od 12. do 18. srpna.

Nejvíce případů za toto období eviduje Německo (52), následované Polskem (19) a Slovenskem (15). Nová ohniska se objevila také v Bulharsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě a Rumunsku.

Od doby, kdy byl ASF poprvé zjištěn v Německu téměř před rokem, dosáhl počet potvrzených ohnisek 1990, a to na základě údajů úřadů ve dvou postižených státech na východě země. Tento celkový počet zahrnuje 1558 ohnisek v Braniborsku (k 23. srpnu) a 432 v sousedním Sasku (k 20. srpnu).

Virus byl zjištěn u divokých prasat v osmi okresech v těchto dvou státech – sedm v Braniborsku (naposledy v Uckermarku) a jeden v Sasku.

Mezi německou domácí populací prasat došlo ke třem potvrzeným ohniskům. Všechny byli zjištěny během července v Braniborsku.

Feed Strategy

úterý 24. srpna 2021

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down