08.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celosvětové ceny potravin snad klesají, ale drůbeží maso je rekordně vysoko

Nejnovější údaje FAO jsou dobrou zprávou, pokud jde o odvrácení potravinové krize, ale ne tak dobrou pro ty, kteří si stěží mohou dovolit drůbeží nebo jiné maso. Vzhledem k tomu, že první dodávky obilí opustily Ukrajinu, může být globální potravinová krize o něco méně pravděpodobná a ve skutečnosti, zatímco všichni stále trpíme vysokou inflací, Úřad pro výživu a zemědělství (FAO) uvádí, že jeho index cen potravin (FPI) ve skutečnosti za poslední tři měsíce klesl.

To však neplatí pro drůbeží maso nebo maso obecně, které mají rekordní vysoké ceny.

Stále nahoru

FPI, která sleduje měsíční změny v koši mezinárodních cen potravin po více než sto let, ukazuje, že u drůbežího masa byl v červnu stanoven nový rekord. Index zveřejněný na začátku července dosáhl v průměru 124,7 bodu, což je o 2,1 bodu více, tedy o 1,7 % více než v květnu. Index drůbežího ve skutečnosti od března každý měsíc roste poté, co v únoru mírně poklesl. FAO připisuje červnový nárůst cen drůbežího masa dopadu války na Ukrajině a vypuknutí ptačí chřipky na severní polokouli. Tradičně levné maso nebylo jediné, komu stouply ceny, ceny všech mas se v průběhu měsíce zvýšily. Například cena hovězího masa vzrostla, když Čína zrušila omezení brazilského vývozu. Čína nyní možná nakupuje méně vepřového masa než dříve, ale to není případ jiných hlavních dovozců, kteří pomohli růstu cen vepřového masa během tohoto období, zatímco mezinárodní ceny skopového masa se také údajně zvýšily kvůli nižším objemům vývozu Nového Zélandu. Index cen masa letos roste každý měsíc.

Stále drahé maso nebo ne?

Mezinárodní trh s masem se chová jinak než celkový trh s potravinami. FPI, který v červnu dosahoval v průměru 154,2 bodu, klesl oproti květnu o 2,3 %, což je třetí měsíční pokles v řadě. I když to může být pozitivní, stojí za to připomenout, že index je stále o 23,1% vyšší než v loňském roce. Při pohledu do budoucna, pokud se z Ukrajiny dostane více obilí, může index poklesnout. Maso může jít ve stopách obilovin, olejů a cukru, což by mohla být dobrá zpráva.

WATTPoultry

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down