16.10.2021 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká farma s nizozemským nádechem

Původní představa Jana Frühbauera staršího věnovat se sedlačině na rodinném hospodářství v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, v osadě Peršíkov na Havlíčkobrodsku, pouze jako vedlejší činnosti, vzala rychle za své. A to je jedině dobře. Díky tomu vznikla dnešní ukázková mléčná farma se 140 hektary půdy, o počtu více než stovky dojnic s dlouhodobě vynikající užitkovostí a supermoderní stájí, vídanou dosud spíše v západní Evropě.

Hospodářství s velkým zápalem, selským smýšlením, doslova celým svým srdcem a šikovnýma rukama již několik let budují jeho syn Jan se snachou – veterinární lékařkou Markétou, a dnes již i za pomoci svých čtyř dětí – Nely, Jana, Matyáše a Markétky.

Rod Frühbauerových je s Peršíkovem, jednou z osad městyse Havlíčková Borová, spjat již několik století, s domem č. p. 23, kde dnes pospolu žijí tři generace, pak od roku 1805. A nutno podotknout, že tato rodina měla v několika posledních letech na zdejší osadu, jež je využívána především rekreanty a má pouze 38 stálých obyvatel, velmi významný vliv. Rozsáhlými rekonstrukcemi svých hospodářských i obytných budov ji vzhledově výrazně vylepšila a nejen to – značně přispěla i k tomu, že toto místo ožilo.

V minulosti se tu o rozkvět hospodářství zasloužil zejména pradědeček dnešního majitele Jana Frühbauera – taktéž Jan, po němž tu začal v roce 1943 sedlačit na 13 hektarech zemědělské půdy a jednom a půl hektaru lesa jeho syn Albín. V roce 1955 zde bylo založeno družstvo a tak byl na téměř čtyřicet let se sedlačinou konec.

Žádosti o restituce a značně nelehkých začátků soukromého hospodaření se v devadesátých letech ujal otec stávajícího hospodáře, Jan Frühbauer starší se svou ženou Dagmar, která pochází z velkého statku v Olešince na Přibyslavsku.

„Zpočátku jsem měl v úmyslu věnovat se zemědělství pouze při zaměstnání. Když ale k navráceným třinácti hektarům během vcelku krátké doby přibylo dalších 45 a stáje u budovy původního statku zaplnily dojnice, v mžiku vzala počáteční představa za své,“ usmívá se Jan Frühbauer starší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down