21.03.2018 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká genetika je nejlepší v Evropě!

Potvrzeno. Úroveň české genetiky masných plemen charolais a limousin je nejvyšší v rámci Evropy! Dokládají to výsledky mezinárodního genetického srovnávání Interbeef, jehož je Česká republika součástí. Průměrný český "šarolák" i limousin má kvalitnější genetické založení než německý, britský či irský, ale je dokonce i lepší, než se chová v kolébce obou plemen - Francii. Česká republika se sice s touto chovatelskou velmocí nemůže srovnávat absolutními počty chovaného skotu, ale kvalitou rozhodně ano. A to se cení!

Nejenom, že česká zvířata dosahují nejvyšší průměrné plemenné hodnoty v rámci všech zapojených zemí, ale z analýzy výsledků od roku 2013, kdy bylo toto mezinárodní hodnocení zavedeno, až do současnosti vyplývá, že i v žebříku nejlepších zvířat má Česká republika u obou plemen jedno z nejvyšších zastoupení v rámci všech participujících států.
Francouzi v porovnání s ostatními státy posílají do výpočtu údaje o zdaleka nejvyšším množství zvířat, a v maximálních hodnotách dosahují u obou hodnocených plemen lepších výsledků, ale prvenství v kategorii nejlepší populace patří po celou historii výpočtů mezinárodních plemenných hodnot České republice!
V případě plemene limousin je úspěch umocněn ještě vynikající reprezentací českých chovatelů limousina na loňské výstavě SIMAGENA v Paříži, odkud si naši chovatelé v silné konkurenci přivezli dvě bronzová místa, či nedávným úspěchem plemenného býka UJO Novokostelecký ET (ZLM 076) v mezinárodní soutěži "Champion of the World", kdy se tento plemeník stal nejlepším býkem Evropy a posléze získal ještě třetí místo v rámci celosvětové soutěže.
Není proto divu, že právě limousin je, co do nárůstu chovaných zvířat, nejprogresivnějším masným plemen u nás. Jeho stavy posledních několik let meziročně narůstají zdaleka nejvíce a jeho odstup na páté nejoblíbenější plemeno se neustále zvyšuje. Podrobný trend je patrný i na zájmu o plemenné býky, kdy aktuálně působí ve stádech dvakrát více limousinů, než tomu bylo v roce 2011. Pozici dlouhodobé jedničky mezi všemi masnými plemeny, vyjádřeno celkovým počtem chovaných krav, jak v čistokrevné formě, tak i v křížení, si však i nadále drží plemeno charolais a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by v následujících letech mělo dojít ke změně.
Všechny tyto úspěchy jsou výsledkem dlouholeté poctivé a cílevědomé práce českých chovatelů v kombinaci s propracovaným národním systémem šlechtění masných plemen skotu,

Kamil Malát

Interbeef je mezinárodní genetické hodnocení, které funguje od roku 2013 v rámci organizace ICAR (The International Committee for Animal Recording). Chovatele z České republiky oficiálně v této organizaci zastupuje Českomoravská společnost chovatelů a. s., která odborné činnosti související s mezinárodním hodnocením masného skotu delegovala na Český svaz chovatelů masného skotu, který v této oblasti úzce spolupracuje s Výzkumným ústavem živočišné výroby v Uhříněvsi. V současné době probíhá rutinně v půlročních intervalech mezinárodní genetické hodnocení pro plemena limousin a charolais, v testovací fázi je odhad pro plemeno masný simentál. Dalšími plemeny, která budou do mezinárodní evaluace v nejbližších měsících zahrnuta, jsou aberdeen angus a hereford. Do genetického hodnocení Interbeef jsou vedle České republiky zapojeny Francie, Německo, Dánsko, Irsko, Velká Británie (pouze LI), Švýcarsko, Švédsko a Finsko.*


Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down