03.06.2022 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika bez výskytu ptačí chřipky

Od 16. května letošního roku má Česká republika opět status země prosté aviární influenzy. Vyplynulo to z informace zveřejněné na webových stránkách Světové organizace pro zdraví zvířat. Pro naše chovatele se tímto oficiálním statusem uvolňuje obchodování s drůbeží a drůbežími produkty se třetími zeměmi.

Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH– World Organisation for Animal Health, dříve OIE francouzského názvu Office International des Épizooties) má své stránky oficiálně přístupné pro všech 182 členských zemí. Státní veterinární správa v této souvislosti zaslala dopisy o změně nákazového statusu kompetentním autoritám zemí, které kvůli výskytu ptačí chřipky na našem území letos omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z České republiky.

„Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k postupnému uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty. Čeští vývozci by se tak mohli vrátit na zahraniční trhy v takové míře, jak tomu bylo před výskytem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V letošním roce bylo na našem území postupně vyhlášeno deset ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. První dvě ohniska byla potvrzena 4. ledna v malochovech drůbeže v Bojanovicích na Znojemsku a v Blažimi na Lounsku. Postupně přibylo osm dalších ohnisek v neevidovaných malochovech i v komerčních chovech, přičemž poslední ohnisko v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji bylo potvrzeno 14. dubna.*

 

Letos ptačí chřipka řádila hlavně v malochovech drůbeže
Nejčastějším zdrojem nákazy jsou kachny divoké
Při potvrzení ohniska aviární influenzy v chovu se musí veškerá drůbež zlikvidovat
Likvidační četa SVS v akci

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down