23.08.2021 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika je oficiálně bez ptačí chřipky

Oficiální informace Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE), že od 26. července letošního roku je Česká republika opět prostá aviární influenzy, by měla uvolnit obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi.

„Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k obnovení zahraničního obchodu s drůbeží a jejími produkty zpět na úroveň před výskytem nákazy,“ uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.
Letos bylo v České republice postupně vyhlášeno celkem osmatřicet ohnisek ptačí chřipky, přičemž 37 z nich bylo v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. Poprvé byla aviární influenza potvrzena 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Postupně přibyla další ohniska jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. Poslední ohnisko v Mladé Boleslavi – Čejeticích bylo potvrzeno 18. května. Závěrečná dezinfekce byla v tomto ohnisku dokončena 28. června. V pondělí 26. července tedy uplynulo 28 dní od dokončení opatření v posledním ohnisku, což je podle letos aktualizovaných pravidel Světové organizace pro zdraví zvířat doba, po jejímž uplynutí může členský stát deklarovat změnu nákazového statusu. V této souvislosti Státní veterinární správa zaslala OIE prohlášení, že se v České republice již nevyskytuje vysoce patogenní aviární influenza, respektive ptačí chřipka. Současně oslovila příslušné autority třetích zemí, které v reakci na výskyt ptačí chřipky oficiálně oznámily omezení dovozu drůbeže a drůbežích produktů z ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down