22.03.2021 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České a německé standardy Bez GMO byly vzájemně uznány

Český Spolek pro komodity a krmiva (SKK) a německá společnost VLOG dosáhly po roce velice intenzivní práce dohody o vzájemném uznání svých standardů Bez GMO. To znamená významný a důležitý krok pro celý přeshraniční obchod, pro německé a české výrobce – a také pro samotné koncové spotřebitele.

Označení Bez GMO znamená, že produkt byl vyroben bez geneticky modifikovaných přísad a krmiv. Zní to možná jednoduše, za tím se ovšem skrývá velké množství velice podrobných úprav, procesů a kroků týkajících se certifikací, kontrol, lhůt pro krmení atd. Bohužel pro toto neexistují dosud žádná jednotná, harmonizovaná pravidla celé EU, a tak nejsou pečeti Bez GMO mnohých zemí bez dalšího kompatibilní – často k velké mrzutosti a zklamání spotřebitelů, výrobců a obchodníků. Výrobky Bez GMO z jedné země se nesmí automaticky prodávat v jiné zemi s tamní příslušnou pečetí. Díky nové dohodě, při jejíž přípravě byly mnohé důležité detaily ve standardu SKK přizpůsobeny standardu VLOG, je celý přeshraniční obchod s krmivy, se surovinami a s hotovými výrobky opravdu významně snazší. Na toto téma jsme hovořili s  Bc. Carlou Cizovou, MBA, výkonnou ředitelkou Spolku pro komodity a krmiva.

Hovoříme zde o uznaných, rovnocenných standardech. Je-li firma nebo zboží certifikováno podle jednoho z těchto uznávaných standardů, pak již není nutná žádná další dodatečná certifikace VLOG/SKK, aby bylo možné profitovat z výhod certifikace VLOG/SKK (např. nízké hodnocení rizik krmiva/potraviny). Firmy certifikované podle rovnocenně uznaných standardů mohou navíc žádat o licenci pro pečeť Ohne GenTechnik a VLOG geprüft. Uznaná certifikace se vůči společnosti VLOG/SKK, zákazníkům VLOG/SKK a auditorům VLOG/SKK prokáže prostřednictvím příslušného certifikátu, případně nezbytných doplňkových dokumentů a jednoznačného označení v průvodních dokumentech ke zboží.*

Rozhovor najdete v Krmivářství 2/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down